WinBorgWar

Bitva s Borgy. Nikdo mi nemůže vytýkat, že se nesnažím!Možná, že už jste četli moji recenzi hry BorgWar od Toma Luthmana. Ti z vás, kteří tak již učinili budou mít tu výhodu, že budou vědět, o čem je řeč. V tomto článku recenzovaná hra WinBorgWar (aneb BorgWar for Windows) je totiž předělávkou BorgWar z roku 1992 do "útulného" prostředí Windows.

Každá hra by měla mít svůj příběh a vyjímkou není ani tato. Vy jste Jean Luc Picard - kapitán hvězdné lodě Federace Enterprise NCC 1701-D. Musíte se pokusit porazit ďábelské Borgy, rasu kyborgů, kteří cestují v obrovských krychlových lodích s cílem zotročit ostatní rasy (včetně té naší). Tolik oficiální příběh. Je to tedy jasné jako facka. Máte velení nad jednou z nejlepších lodí Spojené federace planet, která je po zuby ozbrojena fotonovými torpédy a phasery. Herní systém se od minula vůbec nezměnil. Stále ovládáte vlevo a vpravo svoji loď na nejspodnějším řádku obrazovky a seshora na vás útočí Borgská krychle. Podstatnou novinkou ale je, že tentokrát již lze Borgy porazit a ve hře tudíž zvítězit! K úspěšné eliminace Krychle totiž stačí nastřílet 500 bodů a máte vyhráno. Pokud se vám bude zdát 500 bodů málo, nabídne vám hra po úspěšném zdolání této hranice možnost posunout si tuto mez o sto bodů výše a tak dále a tak dále.

Protože jsme ve Windows přibyla spousta tlačítek a dalších nastavení. Tak třeba si konečně můžete vyslechnout pár zvuků, jako třeba We are the Borg! nebo zvuk, když vystřelíte torpédo nebo vypálíte z phaserů. A když vás zvuk omrzí, tak si ho můžete vypnout. Důležité nastavení vás také čeká hned potom, co odkliknete start. V objevivším se dialogovém okně si totiž musíte nastavit, kolik hvězd se vám bude najednou po obrazovce pohybovat. Možností je celá řada. Od nuly (kdy ovšem Borgové doslova vletí na obrazovku jako splašení, vypálí a vy než stačíte zareagovat, máte smůlu) až po 500 hvězdiček, na což už ale musíte mít počítač. Hru pak můžete ovládat buď klikáním na ikonky nebo kombinací klávesnice + myš, eventuelně pouze klávesnicí samotnou. Možnost hrát myší hru neuvěřitelně zlepší, protože ovládání pouhou klávesnicí je hodně obtížné. Takhle můžete myší ovládat zaměřovací kříž pro phasery, pálit z phaserů a pokud máte tři tlačítka myší a to prostřední vám funguje, tak můžete i střílet fotonová torpéda. Ovládání pohybu lodi doprava a doleva pak zbude na klávesnici. Prosté, geniální, hratelné!

Ovšem antihmotové torpédo je antihmotové torpédo!O několik řádek výše jsem použil slůvko "vypálí". To je další novinka v této předělávce. Zdejší Borgové jsou totiž schopni střílet antihmotová torpéda, která vás (v případě, že nemáte zdvihlé štíty) jedním zásahem zruší. Nu tedy dobrá, řeknete si, zvednu štíty a Borgové mají po ptákách! Kdepak. Borgové jsou mazaní, a tak si nechali od Toma nainstalovat ještě speciální paprsek, který vám štíty sklopí a to tak, že už je nezvednete, čímž se otevírá cesta k použití antihmotového torpéda.

Já vím, já vím!

Stejně jako ve verzi z roku 1992, i tady najdete moudrá přísloví. Tentokráte podbarvená různými zvuky (od klingonské nadávky po Doctorův zpěv (doporučuji!)). Grafiku už není 16-ti barevná CGA, ale hra vyžaduje minimálně 256 barev a rozlišení alespoň 800x600.

Zásah! Už vás mám!Celkově tuto předělávku hodnotím pozitivně, protože jako nekomerční projekt, který si klade za cíl hráče především pobavit a uvolnit, je tato hra více než přijatelná.

A protože jsem měl tu čest být členem Tomova mezinárodního betatesterského týmu, mohu vám teď přinést několik pohledů do zákulisí vývoje této hry. Předtím, než světlo světa spatřila konečná verze, objevilo se celkem šest betaverzí. Naším cílem bylo každou z nich otestovat a nahlásit Tomovi problémy, na které jsme narazili, chyby, které jsme objevili a samozřejmě jsme mohli i přidávat vlastní nápady na to, jak hru vylepšit. Byli jsme to konečně také my, kdo přiměl Toma změnit hru tak, aby se nechala přejít. A jaké byly ty betaverze? V první verzi, která se ke mně dostala 28.září 2000, byste marně hledali Borgy (docela zajímavé na WinBorgWar, ne?) Byl to vlastně takový první pokus o hrubé převedení hlavní myšlenky hry, tj. držet se dole a pálit na to, co je nahoře. Bohužel, i takto končí hrdinové!Ve druhé verzi z 3. října se již představila ranná verze Krychle. Proč ranná? To proto, že ještě nebyla potažena žádnou texturou a chovala se jako její starší sestřička z dvaadevadesátého - neměla ještě namontované zbraně. V této verzi už také přibyla možnost ovlivňovat rychlost hry nastavením počtu hvězd (i když v této chvíli byl maximální počet hvězd 300). Verze třetí ze 4. října přinesla konečně myšoidní ovládání! Ještě bych měl možná zmínit, že až do této doby byly všechny zvuky uloženy jako wavy v samostatných souborech. Od čtvrté verze, která mi přišla 6.října už bylo vše zabaleno do jednoho .exe souboru. V této verzi se konečně probudili k životu Borgové a začali ničit štíty svým speciálním paprskem. S pátou verzí z 8. října si Borgové přinesli čerstvě zabudované odpalovací zařízení antihmotových torpéd a začali šířit ještě větší hrůzu než dosud. Ještě že už jsme měli možnost je porazit po dosažení skóre 1000 bodů. V této verzi jsem také objevil slabinu: Pokud jste dokázali hodně rychle klikat na pravé tlačítko myši (phasery), podařilo se vám dosáhnout 1000 bodů ještě dříve, než se stačila objevit celá Krychle. To už se ale vývoj hry blížil ke svému závěru a dne 16.10. se objevila poslední, šestá, betaverze, ve které se Borgové konečně zahalili do slušivé textury, a ve které hranice potřebná pro vítězství byla snížena na 500 bodů. Proč? Protože. Protože Tom předělal phasery tak, že vznikla určitá prodleva, než se znovu dobijí a dosáhnout 1000 bodů se tak stalo dosti obtížným. No a konečně - 23. října 2000 se objevila plná verze, kterou si můžete zahrát i vy!

Byl jsi pohlcen Borgy! Tak snad někdy jindy...

Užitečné odkazy:
Tom Luthman: www.mindspring.com/~tluthman/index.htm
WinBorgWar homepage: www.mindspring.com/~tluthman/winborgwar.htm

Martin Kovář,
Star Trek Games.CZ

P.S.: Protože si s Tomem dobře rozumíme, podařilo se mi ho přesvědčit k malému interview exkluzivně pro Star Trek Games.CZ! Příjemné počteníčko...


Seznam všech článků týkajících se hry WinBorgWar najdete zde.