Star Trek: Encyclopedia je ultimátní elektronickou startrekovou encyklopedií, která v této recenzované verzi z roku 1999 zabírá dvě CD. Jako už tradičně stojí za tímto produktem společnosti Imergy a Simon & Schuster Interactive, přičemž nejznatelněji se pod encyklopedii podepsali Michael a Denise Okudovi.

Po klasické inicializaci databáze se objeví hlavní menu, z něhož se můžete rozběhnout do mnoha různých stran. Na spodní liště můžete procházet mezi náhledy stránek a zvolit si téma, které vás na první pohled zaujme. Další možností je zvolit si téma v jedné ze čtyř kategorií ve sloupci na levé straně obrazovky. V menu Collections se schovává několik tématických okruhů, chcete-li kolekcí. Například články, v nichž se vyskytují slova planeta či Měňavci, nebo články doplněné audio a video stopou. Pokud se ve startrekovém vesmíru specializujete pouze na určitou oblast, můžete si vytvářet kolekce vlastní. V části Articles se dozvíte o tom, jak můžete přidávat a vymazávat svoje vlastní články. Mezi Bookmarks naleznete téměř dvacet různorodých položek, třeba článek o Sedmé z devíti nebo Eugenických válkách. Dalších čtyřicet témat na vás čeká v kategorii Resources. Zde se dozvíte, jak se provádí Picardův manévr, jenž je doplněn velmi zastarale vypadající animací. Na první poslech ne právě vhodný hlas vypravěče, jímž tentokrát není Majel Barret Roddenberry, vás seznámí s životopisem kapitána Jean-Luca Picarda a Jamese T. Kirka. Můžete si prohlédnout několik tabulek a grafů a tak dále. Nepřehlédnutelnou součástí hlavního menu je taktéž přehlídka všemožných obrázků z celé historie Star Treku, doplněných krátkým popiskem. Na těchto obrázcích se klidně můžete seknout na dlouhou dobu.

Nejdůležitější v hlavním menu jsou však tři položky v pravém dolním rohu, které se nazývají Chronology, Episode a samozřejmě Encyclopedia. V první z nich se můžete projít dějinami lidstva od vzdálené minulosti po 123. století. V části Episode na vás nečeká nic menšího než seznam všech v době vydání encyklopedie existujících epizod a filmů. U některých na vás čeká pouze hromada textu, u jiných nějaký ten obrázek a v případě filmů a epizod Nové generace a Stanice Deep Space Nine si ke každému dílu můžete prohlédnout i videoupoutávku. Pro její přehrání však musíte mít po ruce CD The Next Generation Companion, respektive Deep Space Nine Companion ze stejného roku, s nimiž Encyclopedia spolupracuje. Hlavním hřebem večera pochopitelně je obří encyklopedie, seřazená abecedně, kterou můžete během pomalu, ale jistě se blížících dlouhých zimních večerů pečlivě studovat. Jen namátkou z ní ještě vybírám seznam jídel a nápojů či interaktivní graf warp rychlosti, který ukazuje, za jak dlouho při stanovené rychlosti urazíte určitou vzdálenost (ze Země na Měsíc, napříč územím Federace…). Některé z dalších nabízených položek vidíte na okolních screenshotech.

Z tohoto hlediska je Encyclopedia pro fanouška Star Treku skutečně neocenitelným pomocníkem a tím nejlepším společníkem, je tu však několik ale. V případě, že jste obeznámeni ku příkladu s Interactive Technical Manual nebo již zmiňovanou The Next Generation Companion a jejich uživatelské rozhraní se vám zdálo chaotické, vězte, že v případě této encyklopedie je vše ještě nepřehlednější, protože Encyclopedia se snaží zavděčit všem a nabízí až příliš mnoho pohledů na jednu a tu samou věc. Vůbec se proto nemůžete divit, když se budete v záplavě vyskakujících stránek ztrácet. Dalším komplikujícím faktorem je dvoucédéčkový rozsah encyklopedie a to, že se vše neustále načítá přímo z disku CD, takže je přeskakování mezi položkami pomalé. Než se načte sebemenší obrázek, chvíli to trvá, o přehrávání videí snad raději nemluvě, protože většina video materiálu se nachází na druhém CD a vy musíte chtě nechtě CD měnit. Nešťastnost tohoto řešení je nejvíce vidět v případě, že si chcete projít kolekci článků doprovázených nějakým filmečkem. Neustále musíte přehazovat CD, a i když je video o B’Elanně Torresové na prvním CD, neplatí to samé o ukázce doprovázející informace o Naomi Wildmanové. Když si k tomu připočteme dvojici disků s epizodními upoutávkami k Nové generaci a Stanici Deep Space Nine, dostaneme celkem čtyři CD, s nimiž žonglujete, jak Encyclopedia pískne.

Nicméně, jak už jsem řekl, pro fanouška Star Treku se jednoznačně jedná o výtečný produkt, který ho dokáže zabavit na velmi, velmi dlouhou dobu, o čemž není sebemenších pochyb. Byl bych velmi rád, kdyby teď, když Star Trek neprochází tak překotným vývojem, dali lidé v Paramountu hlavy dohromady a vytvořili zbrusu novou a kompletní mega encyklopedii, v níž by bylo maximum těch nejaktuálnějších informací našlapaných na pořádně velkém disku DVD. Podmínkou samozřejmě je změnit stávající do značné míry nevyhovující rozhraní LCARS, přidat větší a kvalitnější foto-video dokumentaci a celou encyklopedii prostě po všech stránkách zpříjemnit. Encyclopedia vám totiž (ve spolupráci s oběma Companion disky) opět dokáže, že Star Trek je nevyčerpatelnou studnicí nápadů a že řeči nespokojenců a laiků o jeho skonu jsou více než předčasné. Stačí jen mít oči otevřené a nechat se pohltit vším, co bylo v tomto vesmíru za posledních více než třicet let vytvořeno.

Martin Kovář,
Star Trek Games.CZ
Přidáno: 24.9.2005

Seznam všech článků týkajících se Star Trek: Encyclopedia najdete zde.