TrekWars logo

Tož jsem se opět po čase rozhodl otestovat nějakou tu amatérskou Star Trek hru. Času jsem mnoho neměl, sil rovněž ně, a tak volba padla na disk už dlouho okupující ZIP archiv obsahující přibližně něco více jak půl mega velkou flashovou hru (možná spíše hříčku) TrekWars. No, co vám mám povídat, je to skutečně kousek na jedno zahrání, ale pokud už občas (stejně jako já) vůbec nevíte, do čeho se opřít, můžou vás TrekWars poměrně snadno připravit o nějakých pět minut vašeho života.

Souboj s Klingony začíná.TrekWars jsou klasickou akční vesmírnou střílečkou z rodu legendárního Raptora – letíte tedy neustále zleva doprava a se svou lodí třídy Galaxy mastíte každého, kdo se vám postaví do cesty. Pro svou pouť máte stejně klasické tři životy, po jejichž vyčerpání se uzavře vámi nashromážděné skóre. Hra vám ještě lišácky zalichotí možností odeslat svůj výsledek na jakýsi on-line žebříček, podobně jako tomu bylo nedávno např. u xenonovského Star Trek: Klingon Treason, ovšem s tím podstatným rozdílem, že pokud se budete chtít svým výsledkem pochlubit známým (ne že by to nějak zvlášť hrozilo), záhy odhalíte dávnou neexistenci něčeho, co by tabulku s nejlepšími hráči alespoň připomínalo.

Budiž titulu alespoň částečnou omluvou datum jeho vzniku (rok 2002) spolu s každodenními hektickými přesuny, zániky a výpadky stránek na našem skvělém pozemském internetu. Ještě by se možná slušelo uvést, že TrekWars jsou hrou německou a za jejím vývojem stojí jediná osoba; jistý to Sven Taubert. Tak to bychom měli k úvodním hlodům a jdeme si říci konečně něco o jednotlivých složkách titulu.

Vizuální podoba TrekWars je klasicky flashová a nemíním to v dobrém ani špatné slova smyslu. Někomu tento „grafický kabátec“ vyhovuje perfektně, jinému už může sedět podstatně méně. Menu hry je vypracováno ještě poměrně hezky, ačkoli já se LCARS stylu v barvách Woodstocku obecně spíše děsím. Autor přidal do svého dítka nějaká ta nastavení grafiky, copyright, kredity, ale to je asi tak vše. Když hru konečně spustíme, objevíme toto:

  • 4 levely: klingonský, romulanský, borgský, ferengský
  • možnost lítat si do všech čtyř světových stran
  • jednoduchou přehlednou grafiku
  • neexistenci nějakých dalších bonusů
  • dva druhy nepřátel od každého regionu lišící se odolností
No a takhle si jednoduše blbnete asi pět minut a pak to zase všechno smažete. Není to úplná hloupost, ale autor jí mohl dát i podstatně lepší šance, kdyby se neomezil na pouhé zkopírování konceptu stovek svých předchůdců. Chybí nějaký závěrečný boss, chybí myšlenka, chybí příběh.

Zákeřní Romulané v akci.Hudební a zvukový doprovod se průběžně pohybuje mezi ratingem „dobrý“ až „příšerný“. Zatímco muzička v menu vás příjemně naladí, ta ve hře už vás trochu zaskočí a efekt při výstřelu prvního fotonového torpéda by byl jistě přinejmenším „šokézní“ i pro eskymáka, který strávil celý svůj život někde za polárním kruhem sedíc ve svém iglú a hlodajíc nepřetržitě velrybí tuk. Z tohoto zážitku jsem také vycházel při „přikrášlování“ titulu dnešního článku.

No, tudíž celkově vzato tu máte úplně obyčejnou střílečku, jejíž případná neexistence by jistě neznamenala vážnější újmu pro herní amatérský průmysl, ale přesto to neznamená, že ji nemůžete zkusit a na pár minut se trochu vyřádit. Její kvality jsou sice pochybné stejně jako sporadická střelba vašich nepřátel či vykašlání se autora na nějaké ty velikostní poměry mezi jednotlivými loděmi, ale vem to čert, těch případně promarněných půl mega stahování dnes už snad nikoho zabít nemůže…

Jiří Bigas,
Star Trek Games.CZ

Přidáno: 23.4.2004


Seznam všech článků týkajících se hry TrekWars najdete zde.