Interactive Technical Manual logo


Nejen hraním je člověk živ a někdy nezaškodí podívat se i na jiný interaktivní StarTrekový materiál, než jsou počítačové hry. Vezměme si například Interaktivní technický manuál, který v roce 1995 vydala firma Simon & Schuster Interactive. Jeho úkolem je nechat vás důkladně prošťourat fungování vlajkové lodi Spojené federace planet U.S.S. Enterprise-D a mým úkolem je vám o tom něco říct.

Kromě toho že budete mít klasické potíže se sháněním tohoto CD, dostaví se i očekávané trable se spouštěním. Přeci jen je to už nějaký ten pátek od vydání. Pokud si tedy budete chtít tento manuál užít, budete se muset vrátit o pár let zpět a nainstalovat si přiložený QuickTime ve verzi 2. Kdo se nebojí, že si přitom rozhodí celé Windows, může se do toho směle pustit – odměnou mu bude přemíra informací o Picardově Enterprise.

Login úspěšný

Na začátku dostanete na výběr, jestli se chcete nechat v rychlosti protáhnout po nejdůležitějších prostorách komandérem Williamem Rikerem (mluví ho opravdu Jonathan Frakes), nebo jestli si vše projdete pěkně v klidu sami v doprovodu známého hlasu Majel Barret Roddenberry. Pokud se rozhodnete pro první možnost, podíváte se pomocí neinteraktivních videosekvencí do devíti nejdůležitějších částí lodi (namátkou můstek, ošetřovna, simulátor) a navíc zaskočíte na návštěvu do kajuty kapitána Picarda, nadporučíka Data, poradkyně Troi i kajuty velitele bezpečnosti Worfa. Pokud vás ale některé z míst natolik upoutá, že to už nebudete moct vydržet a budete mít nepřekonatelnou touhu dozvědět se o něm okamžitě víc, nebo nejlépe vše, můžete prohlídku s Rikerem kdykoliv přerušit a začíst a zaposlouchat se do detailních informací o vámi zvoleném tématu. Vaše vlastní pátrání je vlastně tou nejdůležitější náplní tohoto produktu. Svoji túru začínáte obecným úvodem do tématu a postupně se prokousáváte hlouběji a hlouběji a lehce se vám stane, že se v záplavě jednotlivě provázaných témat nakonec ztratíte. Ještě štěstí, že je možno se vždy elegantně vrátit tam, odkud jste přišli. Socha ve Worfově kajutěNejsem žádný hard-core fanoušek Enterprise (tím mám na mysli, že nekreslím zpaměti nákresy jednotlivých palub a nemám doma několik plastikových modelů této lodi), ale řekl bych, že tvůrci manuálu (elektronická verze vychází z původní klasické encyklopedické podoby od Michaela Okudy a Ricka Sternbacha) neopomenuli snad nic, co by stálo za zmínku. Každou lokaci si můžete důkladně prohlédnout – můžete se rozhlížet po místnosti (nemůžete se procházet, ale když se chcete podívat odjinud, kliknete na místo na nákresu místnosti a ihned tam přeskočíte), můžete „přijít“ blíž k nějakým způsobem významné věci, pak si ji třebas ještě jednou přiblížit a přitom si o ní přečíst dostupné informace. Pokud má daný prvek příbuzná témata, můžete se podívat na informace o nich a pak se zase vrátit k prozkoumávání místnosti. Pokud je to možné, objeví se k danému tématu i související video (Enterprise střílí fotonová torpéda, Enterprise se rozděluje na dvě části apod.) Mezi jednotlivými lokacemi pak můžete buď okamžitě „přeskakovat“ nebo se můžete do cíle své cesty vydat po svých – automaticky se tak proběhnete po chodbách a turbovýtahem vyrazíte do cílové oblasti. V transportní místnosti dokonce můžete použít ovládací konzoli a přetransportovat pár kanistrů, v simulátoru si zase můžete spustit simulaci raketoplánu. Když se v záplavě nejrůznějších informací ztratíte, pomůže vám abecední rejstřík, který obsahuje téměř 400 základních hesel, která vás pak dovedou k titěrnostem, které hledáte. Napříště tak můžete všechny kolem udivovat svojí detailní znalostí celé Enterprise-D.

Můstek Enterprise-DTento Interaktivní technický manuál je rozhodně velmi příjemnou záležitostí a pokud jste příznivcem hromady technických informací, vždy vás zajímalo, jak funguje warp nebo jak se od sebe liší jednotlivé typy sond, je toto CD tím pravým pro vás. Nejen technicky zaměřeným Trekkies ho tedy mohu jedině doporučit!

Martin Kovář,
Star Trek Games.CZ
Seznam všech článků týkajících se hry Star Trek: The Next Generation Interactive Technical Manual najdete zde.