Rozhovor s Bradleym W. Schenckem


Otázka: Víte, jaké je rozpětí počtu polygonů na modelech lodí v SFC3?

Bradley W. Schenck: To záleží především na modelech. Ve většině případů jsme se snažili zachovat nezmenšenou verzi modelu s 1.500 polygony nebo o trochu míň. Mnoho modelů ale ve skutečnosti tolik polygonů nepotřebuje a dostaly se přibližně na 1.000 polygonů. Jedním z největších je oproti očekávání Krychle.
Takhle spatra si nepamatuji, kolik jsme jich použili na raketoplány, ale myslím, že to je pár stovek polygonů.

Otázka: Díky. Takže říkáte, že modely jsou stejné jako v SFC2 a OP?

Bradley W. Schenck: Formát modelů je stejný, ale neexistují žádné modely ani textury odstupňované podle úrovně detailů. Ale je tu jeden mapovaný efekt navíc: progresivní poškození. Lépe to pochopíte, až to uvidíte, ale mapa poškození je něco jako rozmazaná verze původní mapy obrázku, sesype se v bodě, kde narazí zbraň do trupu. Textury poškození mají své vlastní mapy osvícení a nejsou přidány v Maxu k lodním materiálům – jsou pojmenovány tak, aby odpovídaly příslušné mapě obrázku a nahrávají se automaticky.

Pro každou loď existuje globální (nemapovaná) úroveň odrazu, která je stanovena v textovém souboru s koncovkou .gf v adresáři s modelem. Tento soubor také obsahuje souřadnice x a y pro ikonky zobrazující umístění zbraní a systémů na obrazovce s nastavením taktických systémů, konfigurací lodi a knihovnou plavidel. Adresář s modelem rovněž obsahuje obrázek v true coloru (24 bit), který představuje zobrazenou loď na obrazovce s jejím nastavením. Další textový soubor obsahuje jméno lodi a její popis, které se také použijí na této obrazovce.

Na lodích jsou také externí záření. Ta jsou aplikována editorem, který jsme vytvořili a charakteristiky tohoto zaření jsou tímto nástrojem uloženy v .gf souboru příslušejícího modelu. Rovněž toto není stanoveno v souboru 3DS Max, na kterém je model založen.

Kvůli rozdílu v úrovních detailů a mnoha novým prvkům, bude zapotřebí takového menšího projektu k překonvertování lodí z SFC1, SFC2 nebo OP do SFC3. Dynamický systém úrovně detailů také vyžaduje trochu disciplinovanější modelování, než stačilo u předchozích her SFC. Vytváření bezešvých modelů je nyní mnohem důležitější a není tak snadné slavit úspěch s duplikovanými vertikly a polygony.

Otázka: Budou moci modeři vytvářet svoje vlastní uživatelské mapy, abychom mohli dostat do SFC3 lodě jako je Enterprise-A?

Bradley W. Schenck: Jo, přesně tak to je. Existuje schematický pohled pro taktické účely, další pro konfiguraci lodi/knihovnu plavidel a nádherný obrázek pro konfiguraci lodi/knihovnu plavidel. Soubor s koncovkou .gf říká hře, kam má na tyto obrázky situovat ikonky pro umístění zbraní a systémů.

Otázka: Kdy budou mít modeři přístup ke specifikacím modelů v SFC3, aby mohli začít modelovat lodě ve formátu SFC3? Přesněji řečeno, kdy budou zveřejněny detaily o .gf souboru a nových texturách poškození?

Bradley W. Schenck: Napsal jsem manuál o modelování pro SFC3, který popisuje všechny tyto prvky. Zveřejníme .pdf verzi tohoto manuálu. Obsahuje několik obrázků krok-za-krokem popisujících způsob, jakým jsme dělali naše vlastní textury poškození, ačkoliv si můžete dělat, cokoliv se vám zlíbí. Jestliže nahradíte tyto textury za normální, bude vaše loď vypadat trochu jako z filmu „Noc obživlých mrtvol“. V adresáři s modely pro SFC3 je také složka nazvaná „modinfo“, která obsahuje používaná pozadí pro obrazovky s nastavením lodi a několik zdrojových souborů Photoshopu, které pomohou se situováním míst pro umístění zbraní a systémů. Jediné části manuálu, které v něm ještě nejsou zahrnuty, patří informacím o přidávání záření, které bylo do hry přidáno až po napsání manuálu, a instrukce jak skutečně přidávat lodě do hry, což já neumím. Toto však bude do vydání doplněno.

Otázka: Je warp efekt vytvořen natvrdo nebo je také modifikovatelný?

Bradley W. Schenck: Je mi líto, ale je to efekt motorů odehrávající se v reálném čase a pokud vím, tak není žádný skutečný způsob jak ho modifikovat.

Původní rozhovor na Starfleet Universe: zde

Martin Kovář,
Star Trek Games.CZ

Přidáno: 4.1.2003


Seznam všech článků týkajících se hry Star Trek: Starfleet Command 3 najdete zde.