Klingon logo


Když jsem si nedávno přečetl na Star Trek Games.CZ recenzi a návod na Star Trek: Borg, začal jsem se o toto interaktivní dílko zajímat blíže. No a po jeho dohrání jsem se začal shánět po podobném díle s názvem Star Trek: Klingon. Šance na jeho sehnání však byly mizivé. Přesto jsem se zkusil zeptat známého, zda to nemá a stal se zázrak. Nejen, že má, ale má originál. To ho řadí do pozice snad jediného majitele originálu v republice. No a jelikož byl tak ochotný a Klingona mi zapůjčil, mohu se nyní s vámi podělit o zážitky.

Uživatelské herní rozhraníVše začíná v simulátoru. Vaším průvodcem není bytost Q, ale kancléř Klingonské Vysoké rady Gowron. Jeho cílem a cílem holoprogramu je seznámit vás, obyčejné lidi s tím, jaké to je být Klingonem. Po uvítání jste již vrženi do víru událostí. Nerad bych zmiňoval celý příběh, a tak nastíním alespoň základní rysy.

Ocitnete se na oslavě, která předchází vašemu přijetí mezi válečníky. Váš otec i matka jsou na vás patřičně hrdí a radost nekalí ani to, že se budete muset brzy odstěhovat, neboť Říše se hodlá vzdát planety, kterou před desetiletími dobyli vaši předkové. No a jelikož je Gowron rodinný přítel, tak nesmí na oslavě chybět. Ne všichni se však chtějí planety vzdát, jako vždy se najdou padouši.

Vše je v pohodě až do chvíle, kdy rozbalíte dar od Gowrona. Drahé krystaly jsou sice pěkné, ale z krabice vyleze ještě něco. Romulanská zabijácká sonda (no jak byste přeložili assassin probe?) a ta zabije… Ne dál vám to neřeknu, to byste z toho pak opravdu nic neměli. Sdělím jen a pouze to, že po rituálu se vydáte hledat vrahy a spravedlnost. A že na konci budete vědět, co to znamená být Klingonem.

Klingonská obřadní dýkaStar Trek: Klingon se vcelku neliší od Star Trek: Borg. Také sledujete film a v důležitých okamžicích se buď musíte rozhodnout co udělat, nebo je vám přímo řečeno, co udělat a vy to musíte udělat správně. Klingoni se však řídí heslem jednej a budeš mít kořist, mysli a budeš kořistí. V praxi to znamená, že často nesmíte udělat nic a čekat, jak to dopadne.

Jelikož jste v simulátoru na holopalubě tak se nic nestane, pokud se rozhodnete špatně. Gowron vám napoví, co jste udělali špatně, nebo prostě mávne rukou a jede se znovu. Samozřejmě to dává možnost každému zkoušet si, co by se stalo kdyby se rozhodl jinak. Ať už dobře či špatně. Nejvíce se mi líbilo, když jsem měl uvolnit vlečný paprsek na pakledskou loď a sklopit štíty. Omylem jsem se však zamaskoval a Pakled na obrazovce se začal strašně divit, kam jsme se poděli. No a pak odletěl.

Star Trek: Klingon sice obsahuje tři CD, ale samotný film je jen na dvou. Díky lepší kompresi již není obraz čárkovaný jako u Borgu a vcelku lépe se naň kouká. A co je tedy na posledním CD? Třetí CD obsahuje kompletní anglicko/klingonský, klingonsko/anglický slovník. A to se vším všudy. Obsahuje fráze, příkazy, nadávky a mnoho dalších, dokonce i výslovnost. Je to opravdu profesionálně udělané a za provedení by se nemusel stydět žádný soudobý slovník. Asi nejdůležitější frází je tlhIngan Hol Dajatlh’a’ neboli Mluvíte klingonsky? Výslovnost je už horší. Interaktivní film Star Trek: Klingon režíroval nám všem známý Jonathan Frakes alias komandér William T. RikerKaždá fráze k sobě má i pomocnou animaci a obrázek, který se k ní vztahuje. Prostě perfektní. Jo a až budete chtít někoho urazit, řekněte mu, že je qoH (idiot) či verengan Ha’DibaH (ferengský pes).

Závěrem mohu říci jenom toto. Star Trek: Klingon opravdu stojí za to. I když vám hra moc často zabrat nedá, když víte o co jde a co kde dělat, slovník vám vydrží na pěkně dlouho a jednoho dne můžete začít překládat z češtiny do klingonštiny.

Jan Pánek
Přidáno: 27.12.2002


Seznam všech článků týkajících se hry Star Trek: Klingon najdete zde.