Rozhovor s Hazard Teamem o všem možném


Milý čtenáři, dnes jsme si pro vás opět připravili další obzvlášť vypečenou lahůdku. Tou je (snad) zajímavý rozhovor se dvěma představiteli českého vývojářského týmu Hazard Team, který se specializuje výhradně na přípravu produktů se souslovím „Star Trek“ v titulku. O několika z nich jste se mohli dočíst už dříve na Star Trek Games.CZ, a tak podle mého soudu není vůbec od věci představit vám i jejich pachatele.

Za Star Trek Games.CZ se ptal: Jiří Bigas - JB
Za Hazard Team odpovídali: Dan Krudenc - DK a Radek Klein - RK

Zdravím, můžeš se našim čtenářům nějak v krátkosti představit a případně uvést svou pozici v týmu?

DK - Jasně, žádný problém, jmenuji se Dan Krudenc a v Hazard Teamu pracuji hlavně jako grafik, animátor a designer. Také píši nějaké příběhy, ale ty obvykle píšeme spolu s Radkem. Jinak se také starám o naše webové stránky a o překlady her do angličtiny (tedy jazykové verze her).

RK - Ahoj, jmenuji se Radek Klein a jsem zakladatelem Hazard Teamu. Původně jsem ho tvořil pouze já, ale během měsíce se ke mně přidali David Svoboda a hlavně Dan Krudenc. V současnosti mám v týmu funkci vedoucího projektu, programátora a mnoho dalších funkcí, které jsou zrovna zapotřebí :-)

Máte za sebou trojici vydaných her, z nichž dvě (Star Trek: Asteroids & Star Trek: Pong) osobně považuji spíše za takové „rozjezdové“ - remaky. Třetí kousek, Blaze of Glory, však už vypadá o poznání lépe. Jaké jsou tedy vaše plány do budoucna? Více jednodušších her tohoto typu či spíše jen pár rozsáhlejších projektů?

DK - Rozhodně chceme kvalitu našich her zvyšovat, takže se spíše přikláním k té druhé variantě. Nové hry zase nebudou tak časté, ale když už nějaká vyjde, tak si troufám tvrdit, že svou kvalitou a propracovaností bude zase o krok dál, než ta další. Jak se čtenáři mohou přesvědčit na našich stránkách, máme ve vývoji další tři hry, které již chceme pojmout ne jako remaky, ale opravdu jako naše originální hry, které hráče zaujmou o to víc.

RK - Pong byl opravdu primitivní, ale byla to moje první vydaná hra, na které jsem teprve zkoušel, jak se co dělá. Asteroidy se už s přidáním multiplayeru a dalších možností staly trochu složitějšími, ale myslím že je to nic proti v současné době připravovanému Star Trek: Revolution. Jinak do budoucna plánujeme spíše vydávání větších her, ačkoliv se určitě jednou za čas objeví na našem webu i nějaká jednodušší hra. Například v současnosti už máme vytvořeno funkční první kolo ve hře Star Trek: Arkanoid (tohle ještě není konečný název) a možná by se mohlo v případě zájmu objevit ke stažení. Do Star Treku to ale bude mít asi tak daleko jako náš Pong...

Star Trek: Revolution BoxJaký je váš momentální favorit, co se vkládaných nadějí týče - déle vyvíjený Star Trek: Revolution nebo relativně nově ohlášený (a nutno podotknout, že i velmi nadějně vyhlížející) Star Trek: Commander?

DK - Nyní pracujeme hlavně na Star Trek: Revolution, jelikož se v podstatě jedná o druhou ohlášenou hru, ale mezitím jsme udělali dvě další. Oba ostatní projekty (Drive a Commander) momentálně stojí v ústraní a budeme se jim věnovat po dokončení Revolution. Do Revolution vkládáme velké naděje, jelikož se již hra z původního konceptu celkem rozrostla a na hráče čeká mnoho překvapení.

RK - Já osobně vkládám docela velké naděje do Star Trek: Revolution, neboť na této hře pracujeme již od srpna a myslím, že to hráči v konečném důsledku ocení. Doufám, že tato hra dosáhne na české Star Trek scéně podobného úspěchu, jako se to před lety podařilo hře Final War od Martina Šimka. Můžete se těšit na dvě dějové linie, mnoho bonusů, rychlou akci a určitě i na multiplayer.

Z jakého důvodu jste přistoupili ke změně základního konceptu u titulu Star Trek: Drive?

DK - S myšlenkou na vývoj hry Drive jsem přišel já a Drive měl být a stále je inspirován dílem Drive ze seriálu Voyager. Původní hra byl jen takový návrh, ale možná ještě víc to byl takový můj programátorský pokus. Nový návrh Drivu se, myslím, hráčům bude líbit víc a nebude se jednat o tak jednoduchou hru, jakým původní Drive bezpochyby byl. Do stávající verze jsme zapracovali již mnoho vylepšení a myslím, že to bude opět krok dopředu.

RK - Z toho důvodu, že se nám první verze Drivu nezdála příliš zábavná. S tím druhým konceptem ale také nejsme příliš spojeni, protože také úplně nesplňuje naše představy, takže můžete očekávat ještě úplně jiné zpracování tohoto titulu.

A teď něco poněkud přímějšího! Snad se neurazíte, ale neplánujete pro své hry také užití vlastní grafiky, hudby a zvuků? Doposud jste čerpali např. z komerčního titulu Star Trek: Bridge Commander, což by vám ale mohlo v dalším vývoji, když ne přímo uškodit, tak alespoň brzdit vaše počínání.

DK - Jak jsme se již zmínili, první hry byly spíše jen předělávkami, a proto ani moc originální grafiku nevyžadovaly. Nicméně, již na Blaze of Glory byla použita naše zcela originální grafika, nad kterou jsem strávil hezkých pár nocí. V Revolution jsme opět o krok dál, hra je oblečena do zcela nového a originálního kabátku. Co se týče hudby a zvuků, bude se dělat až nakonec, ale jistě tam bude i nějaká nová hudba, ohledně zvuků platí to samé.

Další otázka je z podobného soudku, jméno i logo týmu jste si vypůjčili ze hry Star Trek: Voyager Elite Force, neuvažujete časem o jeho změně?

DK - Ne, ne, i když je logo převzaté, myslím že nám jako týmu padne a zatím o změně neuvažujeme. I na Voyageru měli přeci Hazard Team:-). Nicméně u novějších her je možné najít již novou grafiku názvu našeho týmu. Jedná se o modře mramorované písmo, zatím bez znaku - ovšem i logo je stále aktuální.

RK - Tak o tom jsem ještě opravdu neuvažoval, ale myslím že ne. Nepovažuji to logo za tak moc známé, aby ho bylo nutné měnit. A navíc to jméno docela přesně vystihuje naši situaci :-)

Jakých nástrojů užíváte při vývoji vašich her - pokud to tedy není výrobní tajemství?

DK - Já mohu mluvit pouze za sebe, takže za sekci grafickou atd. Mými hlavními nástroji jsou Corel Draw a Photoshop, Adobe Photoshop, Flash MX, 3D Max, Xara, Animation Shop, Virtual Dub, Edition, GoldWave, ale také Notepad :-) a mnohé další....

RK - K tvorbě her používám program Game Maker od Marka Overmarse včetně jeho grafického editoru.

Chystáte nějaké další projekty, o kterých jste třeba zatím prostřednictvím oficiálního webu neinformovali a teď byste se o tyto informace chtěli se čtenáři podělit?

DK - Ne, ne, vše na čem děláme, se dříve nebo později objeví na webu. Je to naše oficiální stránka, takže tam návštěvník nalezne vše, na čem momentálně pracujeme.

RK - Jednu věc opravdu připravujeme. Bude to plošinovka, ale na nějaké bližší informace si budete muset ještě několik měsíců počkat. Kromě toho by měla příští měsíc proběhnout kompletní změna našich internetových stránek.

Uvažovali jste někdy o sloučení nebo užší spolupráci např. s některými samostatnými vývojáři, kteří se u nás pokoušejí pracovat na vývoji vlastních Star Trek her?

DK - Tuto odpověď bych nechal raději na kolegovi :-) Za mě: No comment.

RK - Jednomu českému vývojáři jsem již navrhoval, zda by se k nám nechtěl přidat, ale tuto nabídku s poděkováním odmítnul. (pozn. JB: patrně GoGo - autor Star Trek: Red Alert)

Díky za rozhovor a přeji mnoho zdaru v práci i osobním životě.

DK - Jo, díky moc. Tobě totéž.

RK - Tobě taky.

Jiří Bigas,
Star Trek Games.CZ

Přidáno: 24.1.2004


Recenze všech dosud vydaných her Hazard Teamu najdete zde.