Rozhovor s Ionem Hardiem o Star Trek: Away Team

Slyšeli jsme o klingonském komplotu proti Federaci, a že by se do toho měli přimíchat i Romulané. Zní to dost komplikovaně, tak nám to objasněte.

Zůstáváme věrni tradici startrekových příběhů, v nichž mnoho věcí často není takových, jak se na první pohled zdají. V první misi bude hráč pomáhat klingonské posádce odvrátit pokus Romulanů o obsazení jejich výzkumné stanice. I když se tento scénář perfektně hodí do toho, co by hráč očekával od vesmíru Star Treku, ze kterého zápletka vychází, vše je nakonec jinak. Postačí (prozatím), když řeknu, že hráč bude bojovat na Zemi, Romulu, Qo'nosu (klingonské domovině) a na mnoha hvězdných lodích a světech. Příběh je dost chytlavý, aby vás udržel přilepené na židli - i když je až na druhém místě za hrou. Klingoni a Romulané v příběhu skutečně hrají nemalou roli, ale přece vám náš příběh nevyzradíme, že?

Doposud jsme viděli mise v budovách a na hvězdných lodích. Na každou misi si můžeme vzít přibližně šest osob. Zdá se, že hra bude vypadat pořád stejně. Jak tomu chcete zabránit?

Ne všechy mise vám povolí vzít si šest členů. Váš tým si vybíráte podle cílů mise. V průměru bude pro dosažení cílů stačit tři až pět členů výsadkového týmu a tyto cíle jsou dost odlišné na to, aby hráč používal různé členy výsadkového týmu v závislosti na jejich schopnostech. Kvůli tomu, abychom co nejvíce zpestřili cíle misí, vyvážili jednotlivé členy výsadkového týmu a minimalizovali jejich nadbytek ve hře, jsme zašli do značné šíře.

Uvidíme kromě Data a Worfa nějaké další známé tváře ze seriálu?

Cílem Star Trek: Away Team je poskytnout hráči skupinu federálního personálu, kterou může ovládat, což mu umožní, aby zažil i něco jiného, než je striktní morálka, kterou většina fandů vzhledem k filmům a televizním seriálům očekává. To ale neznamená, že se ve hře nedodržuje Základní směrnice... jen je trošku pokroucená. Z tohoto důvodu jsme ze Star Treku použili jen několik postav, abychom hru v tomto vesmíru mohli pevně usadit.

Poslední screenshoty se zdají být docela "malé". Znamená to, že hra bude podporovat pouze jedno rozlišení? Poskytněte nám nějaké technické informace ke grafice a specifikujte požadovaný počítačový systém.

Hra běží v rozlišení 640x480 v 16bit barvách. Toto rozlišení je použito záměrně proto, aby obrázky a engine mohly být plně optimalizovány. Veškeré grafické prvky ve hře jsou velmi detailní s vyhlazenými hranami, což poskytuje úrovním a postavám ostřejší kvalitu obrazu než jakákoli jiná hra na trhu. Minimální systémové specifikum je PII 266 MHz se 64 MB RAM.

Jak hodláte srovnat potřeby fandů Star Treku, kteří chtějí přesnost a detaily, s potřebami příležitostných fandů nebo normálních hráčů, kteří nechtějí, aby hra zabředla do zbytečných detailů?

Většina našich vývojářů jsou fandové Star Treku a víme, jak důležité je udělat dobrou startrekovou hru. Ale také si vážíme hry samotné. Chtěli bychom tuto hru hrát, i kdyby nebyla založena na vesmíru Star Treku? Co můžeme udělat, aby byla hra ještě zábavnější? Toto jsou otázky, které si při vývoji tohoto produktu sami klademe. Když jsme dali hlavy dohromady, rozhodli jsme se, že klíčová bude akce. Hlavním tahákem hry je ovládání různorodé skupiny v obtížných situacích, které nastanou. Jen jsme se ujistili, že všechny detaily pasují do vesmíru Star Treku a že akce je na prvním místě. Když to smícháte s naším zaujetím Star Trekem, tak si myslím, že jsme detaily a hru velmi dobře vybalancovali.

Další důležitou věcí je, jak hráč ke hře přistoupí, protože hra celá je založena na "skrývání". Co uděláte proto, aby se každá mise nezměnila v šílené zabijácké řádění, při kterém hráč zničí všechno, co se hýbe?

Naše taktika ohledně "skrývání" se různí v každé misi. Například, jestliže zabijete někoho, koho nemáte, hlídající stráž může uvidět mrtvé tělo a reagovat na to spuštěním poplachu v dané oblasti, zavoláním posil nebo rovnou útokem na vás. Hráč se musí rozhodnout, kdy a kde si přeje na sebe upoutat pozornost. Další věcí, kterou je třeba mít na mysli, je, že máme spoustu nových zbraní, které by jakýkoliv sebe si vážící důstojník ostrahy chtěl použít k zabití všeho, co se hýbe. Máme hodně misí, které hráči dovolí vybrat si, jak chce hrát. Někdy je skrývání pěkné, ale granát je lepší.

Ona nová infiltrační loď, která používá holografickou technologii k napodobování ostatních lodí, co je přesně zač?

U.S.S. Incursion bude používat holografickou maskovací technologii, aby se bez odhalení mohla pohybovat po celém kvadrantu. Loď je vybavena sadou holografických projektorů, které Incursionu umožňují zamaskovat se za jakékoliv jiné plavidlo, které Incursion potkal v bitvě nebo jehož detailní plány má. Tato technologie neporušuje smlouvu Federace s Romulany o nevyvíjení maskovací technologie, protože loď není zahalená. Jenom vypadá jako jiné plavidlo.

Zřejmě jste, chlapci, vymysleli nějaké nové nářadí. Co je zač a co dělá?

Vybavení Away Teamu bylo modifikováno a vylepšeno pro agendu nového týmu. Budeme mít standardní startrekové phasery, phaserové pušky, trikordéry, hypospreje, atd., které fandové očekávají. Co se ostatních nástrojů týče, mnoho z nich právě zařazujeme.

Několik posledních startrekových her od Activisionu mělo úvodní film, snadno se modifikovaly a měly dobrou hudbu. Bude mít Away Team podobné prvky?

Určitě budeme mít podobné prvky. Budeme mít detailní úvodní film, který hráčí představí U.S.S. Incursion, její posádku a premisu příběhu. Také využijeme služeb stejného skladatele, který vytvořil skvělý soundtrack pro Star Trek: Voyager Elite Force, takže hudba by měla váš dojem ještě zlepšit.

Away Team čerpá hodně inspirace z hitu Eidosu - Commandos a slibuje podobnou na hádanky orientovanou taktickou hru, zasazenou do vesmíru Star Treku. Commandos měly v jednotlivých úrovních použité ručně kreslené obrázky, proto nemohl být vyvinut program na tvorbu misí. Celé pozadí Away Teamu bylo předrenderováno ve 3D. Také nebude žádný program na vytváření vlastních misí?

Vlastně je váš závěr správný, ale ne z důvodů, které myslíte. Bohužel, editor úrovní nebyl pro širokou veřejnost vytvořen. Nejenže by byl pro většinu lidí matoucí (a z vysvětlování by bolela hlava), ale editor úrovní je ve svém současném stavu extrémně mocným nástrojem. Používáme ho jako páteř pro jiné hry, které jsou právě ve vývoji. Jeho slabší verzi jsme neměli v plánu, protože jsme cítili, že je důležitější soustředit se na hru. Doufejme, že stavební možnosti poskytnou hráčům některé z našich ostatních projektů.

Děkujeme za rozhovor

Martin Kovář,
Star Trek Games.CZ
Přidáno: 31.1.2001

Seznam všech článků týkajících se hry Star Trek: Away Team najdete zde.