Rozhovor s Danem Hagertym o Star Trek: Elite Force 2

Gamers Depot: Nejprve, jaké změny jste provedli u druhé hry v sérii Elite Force, abyste vytvořili nový zážitek, avšak přesto povědomý těm, kteří mohli hrát první díl?

Dan Hagerty: V EF2 jsme měli možnost v této oblasti udělat hodně práce. Jedním z našich cílů u pokračování bylo vymanit se z omezení vnitřků lodí a hvězdných základen a zavítat do otevřenějších prostředí. Hra obsahuje v této oblasti velkou rozmanitost včetně napadeného cizího města, temné bažiny, větrné pouštní oblasti s prastarými ruinami, ledové vojenské základny a vulkanické pustiny. Dalším cílem u pokračování bylo přidat rozmanitost, co se druhů misí týče, na které cestou narazíte. Některé jsou víc průzkumné než bojové, některé poskytnou kradmější přístup, zatímco jiné nabídnou otevřený boj, díky kterému se akční střílečky (FPS) tak skvěle hrají.

Také jsme strávili hodně času přidáváním množství tajných prvků do misí a dalšího obsahu, kterého si všimnete, když si dáte na čas, rozhlédnete se a budete pozorovat, co se kde děje, zapojíte se do rozhovorů s okolními postavami nebo budete skenovat okolí pomocí trikordéru. Navíc máme množství různých druhů humanoidů a příšer, na které narazíte, a hodně času jsme strávili vymýšlením spousty různých bitevních taktik, které proti vám budou používat. To vás donutí učit se nové postupy, abyste se během vašeho postupu hrou vyrovnali s každým novým setkáním.

Celkem vzato jsme hodně pracovali na tom, abychom hru udrželi novou a kypící životem po celou dobu hraní, a máme pocit, že se vám bude líbit to, s čím jsme přišli.

Gamers Depot: První Elite Force obsahovala množství federálních a cizích zařízení. Na jaké druhy zbraní a vybavení se mohou hráči těšit v EF2? Mění se vůbec s novými zbraněmi/předměty hra?

Dan Hagerty: Zbraně jsou jednou z mých oblíbených částí hry. Fandové Star Treku ocení různé „kultovní“ zbraně, které Ritual použil, včetně federálních phaserů, kompresních pušek, romulanských disruptorů a dokonce i klingonského bat’lethu. Některé zbraně z původní Elite Force byly navíc vylepšeny. Photon Burst torpedo launcher z první hry byl nahrazen Quantum Burstem, který má sekundární palebný mód, jenž vám umožní řídit střelu poté, co ji vystřelíte. (Což je obzvláště zábavné ve hře pro více hráčů!)

No a navíc tu jsou tři nové zbraně – některé vyvinuté výhradně pro Hazard Team a některé najdete při průzkumu různých cizích světů. Osobně je mojí oblíbenou zbraní Attrexian Arc Launcher, který má dva odlišné palebné módy. Primární tlačítko pálí rychlé elektrické blesky, což je užitečné proti individuálním nepřátelům. Sekundární tlačítko vypustí oblak nabitého plynu, který poté můžete „zapálit“ primárním tlačítkem. Vypuštění několika takovýchto oblaků a jejich následné zapálení, když do oblasti vstoupí nepřátelé, je velmi účinným způsobem, jak vyřadit skupinu útočníků. Je to také VELMI uspokojivý způsob usmrcení nepřátel, obzvláště odporných Exomorphů.

Každá zbraň ve hře má jak primární, tak sekundární palebný mód, takže v každém okamžiku si hráč může vybrat z řady různých útočných stylů. To je obvzláště výhodné ve výpravných misích hry pro jednoho hráče, kde může dojít k situaci, kdy hráč čistí místnost těžkými zbraněmi a náhle přepne na vysoce přesné malé zbraně, aby vyřídil jednotlivé cíle. Celkem vzato je k dispozici ohromné množství různých zbraní. Myslím si, že fandové akčních stříleček budou velmi potěšeni tím, co se jim dostane do rukou.

Gamers Depot: Jak bude hráč jednat s ostatními postavami ve hře? Budou mít hráči možnost vidět některé známé tváře z nějakého televizního seriálu nebo filmů? Pokud ano, propůjčili někteří z herců své hlasy?

Dan Hagerty: Jednání s postavami tvoří poměrně velkou část Elite Force 2. Hráč může vyrazit a mluvit s každým ve hře (samozřejmě pokud se vám nesnaží ublížit, v kterémžto případě nemají na pokec moc náladu). Obzvláště v levelech na Enterprise a na Akademii Hvězdné flotily může hráč chodit po okolí a poslouchat rozhovory o lodi, cizincích, se kterými bojuje, dokonce i kadety, kteří se ptají profesorů na otázky spojené s domácími úkoly. Ritual odvádí při oživování tohoto světa skvělou práci tím, že vám dá pocit toho, že procházíte jednou epizodou Star Treku.

Kromě toho je ve hře mnoho okamžiků, kdy si hráč může během rozhovorů s postavami vybrat odpověď. Je tu dokonce milostný trojúhelník, do kterého je Munro zapleten, jehož výsledek závisí zcela na tom, jak hráč jedná s Telsiou (jedním z dalších členů Hazard Teamu) a Kleeyou (idryllskou vědkyní).

Co se známých tváří týče, několik herců laskavě poskytlo své hlasy i podoby, včetně Patricka Stewarta jako Jean-Luca Picarda, Tima Russe jako Tuvoka a Dwighta Schultze jako Reginalda Barclaye. Hra nabízí řadu herců, kteří dříve hráli ve Star Treku různé postavy a nyní propůjčili své hlasy zcela novým postavám, jako třeba Tony Todd (který hrál Worfova bratra Kurna v Star Trek: Nová generace), Jeffrey Combs (který hrál Weyouna v Star Trek: Deep Space Nine), J.J. Hertzler (který hrál kancléře Martoka v DS9) a Robert O’Reilly (který hrál Gowrona jak v TNG, tak i DS9).

Gamers Depot: Aniž byste prozradil příliš z příběhu, můžete nám popsat, jak budou vypadat nové mise?

Dan Hagerty: Je trochu obtížné říct: „Mise budou vypadat takhle,“ protože je třeba se vypořádat s MNOHA různými scénáři.

Zcela jistě tu není nedostatek misí „běž a střílej“. Jak stovky tisíc lidí, kteří si stáhli demo, zjistily, některé levely obsahují davy cizinců zvaných Exomorphové, kteří se hemží kolem a prokousávají si cestu skrz každou překážku ve snaze udělat z vás a členů vašeho týmu svačinu. Ale ve více než sedmdesáti levelech rozložených po více než třinácti různých misích toho bude na práci mnohem víc: hráči budou provádět záchranné mise, sledovat kriminálníky, chránit nevinné, infiltrovat tajná zařízení a no, nebyla by to startreková hra, kdybyste nemuseli zachránit galaxii před rasou zlomyslných cizinců odhodlaných vyhladit všechny ostatní.

Gamers Depot: V původní Elite Force měli hráči možnost potulovat se mezi misemi (a někdy i během nich) po různých částech lodi U.S.S. Voyager. Budou mít vůbec hráči možnost prozkoumávat U.S.S. Enterprise?

Dan Hagerty: Ano. Je tu několik „misí pro získání informací“, které vás umístí na Enterprise a dají vám možnost procházet se, mluvit s lidmi, poslouchat rozhovory a, no, sbírat informace. Také budete mít možnost chodit po Akademii Hvězdné flotily a dělat tam to samé.

Gamers Depot: Jaké prvky/módy hry více hráčů budou zahrnuty v Elite Force 2? Můžete nám říct něco o multiplayerových mapách?

Dan Hagerty: Ve hře pro více hráčů bude k dispozici několik nových herních módů.

Z týmových herních módů tu je Bomb Diffusal, ve kterém se hráči snaží položit bombu v základně nepřítele. Nepřítel musí deaktivovat bombu dříve, než vybuchne, nebo prohraje dané kolo. Také tu je Power Struggle, který do základny každého týmu umístí singularitu (druh energetického zdroje) a cílem je infiltrovat základnu nepřítele a poškodit singularitu střelbou ze zbraní. Hráči mohou opravovat svoji vlastní singularitu pomocí trikordéru, což vytváří skvělé zápasy, ve kterých se stav přelévá z jedné strany na druhou a které skutečně vyžadují týmovou spolupráci při útoku i obraně.

Pro čtyři hlavní herní módy (Holomatch, Team Holomatch, Capture the Flag a Bomb Diffusal) existuje několik modifikátorů, které můžete zapnout. Jako třeba mód „Action Hero“, kde jeden hráč s velkou tučnou hvězdou nad hlavou běhá po levelu se všemi zbraněmi a nekonečným množstvím nábojů. A všichni se ho snaží zabít. Kdokoliv ho zabije, stane se sám akčním hrdinou. Mód „Disintegration“ dá každému ostřelovací pušku, která zabijí na jeden zásah.

To vše navíc můžete různě spojovat a vytvářet kombinace různých herních módů. To přidává velkou porci rozmanitosti k tomu, co už je i tak dobrou směsí různých použitelných herních módů.

Gamers Depot: Bude hra vydána s editorem levelů pro komunitu moderů?

Dan Hagerty: Editor bude k dispozici ke stažení. Tým Ritualu nyní usilovně pracuje na shromáždění všech těchto programů a vše bude mít pro fanoušky připraveno krátce po vydání hry ke stažení. To bude zahrnovat herní vývojářský balíček, různé úkazkové soubory i průvodce.

Gamers Depot: Protože je Elite Force 2 startrekovým titulem, konzultoval nějak vývojářský tým některé věci s některým z návrhářů televizních seriálů/filmů, aby byla zajištěna hodnověrnost anebo přesnost?

Dan Hagerty: Mnoho z lidí, kteří přispěli k Elite Force 2, jsou velkými fandy Star Treku a mezi námi jsou někteří, kteří jsou chodícími encyklopediemi startrekových vědomostí, schopní vybavit si o tomto vesmíru při sebemenším dotazu každý drobný detail.

Paramount, jako majitel licence Star Treku, dohlíží nad všemi startrekovými hrami během celého jejich vývoje a Elite Force 2 není výjimkou. Lidé v Paramountu, kteří na hry dohlíží, zahrnují i výrobní štáb a ti nám poskytují odezvu ohledně všeho od příběhu po efekty zbraní, textury a návrh levelů. Zkrátka řečeno, Paramount byl zapojen do vývoje Elite Force 2 v každém ohledu a to nám pomáhá zajistit, že věrně a přesně představujeme svět Star Treku.

Gamers Depot: Při pohledu na všechny startrekové seriály/filmy/hry – kdybyste si musel vybrat jednu jedinou oblíbenou postavu, kdo by to byl a proč?

Dan Hagerty: To je těžká otázka. Ale vyberu si pana Spocka. Na něm je skvělé to, jak na posádku můstku aplikoval všechny ty perly moudrosti, které je jakoby uzemnily a přinutily je říct „Páni. To byla síla.“ Protože nebyl člověk, nebyl svázán typickými lidskými myšlenkovými vzory. Bylo to jako mít svého vlastního Zen mistra, vždy připraveného vrhnout světlo na vaši vlastní lidskou slabost, což vám pomůže ji překonat.

Gamers Depot: Protože vývoj hry může být někdy víc než trochu stresujícím, jaké věci děláte vy a zbytek týmu, abyste si zachovali duševní zdraví?

Dan Hagerty: Když děláme dlouho do noci (což děláme ČASTO), necháme si obvykle poslat večeři pro celý tým – a že máme sklony jíst fakt hodně. Někdy během jídla sledujeme krátká DVDčka. Tady v Activisionu byl tým EF2 hodně kamarádský, takže častokrát stačilo se na chvíli posadit, zakousnout něco dobrého a povídat si o něčem, co se NEVZTAHUJE ke hře, na které pracujete. Ale i tak jsme často mluvili o hrách – jiných hrách. Jsme to ale všichni blázni.

Kdyby to nepomohlo, není nic lepšího než si zaskočit na partičku multiplayeru a upustit trochu páry tím, že vypaříte své spolupracovníky.

Gamers Depot: Můžete nám nastínit, jak vypadá typický den pro vás a zbytek týmu?

Dan Hagerty: Protože jak v Activisionu, tak Ritualu je tolik různých zaměstnání, je těžké to zobecnit, ale je tu jedna věc, kterou zobecnit mohu – je vzácné, když někdo z nás pracuje méně než deset hodin denně, a od alfa stádia až do vydání je to spíš dvanáct, čtrnáct nebo šestnáct hodin. A také se do toho začnou počítat víkendy.

Vždycky existuje kupa práce, kterou je třeba udělat, a vy máte pocit, že to vůbec neubývá. Ať už to je návrh, programování nebo výtvarné práce, nebo na straně výroby (tam kde jsem já) starost o záruku jakosti, marketing, prodej a PR. Jako pomocný producent, který dohlíží jak na beta testování, tak i na lokalizaci, byly mé dny vyplněny shromažďováním a vyhodnocováním reakcí beta testerů, předáváním výsledků týmu a managementu, kontrolou tvorby zahraničních jazykových verzí hry, jejich posíláním do oddělení záruky jakosti, koordinací s Ritualem při odstraňování chyb (nebo i přímo jejich opravováním) a shromažďováním oficiálních překladů od našich lokalizačních týmů ve Spojeném království. Současně jsme pracovali na pěti různých verzích plné verze hry a vytvořili jsme, testovali a vydali demoverzi hry jednoho hráče. Plus tu byla E3. To všechno, kousek po kousku, co nejrychleji to jde, den za dnem, dokud si něco nemůžete odškrtnout na ohromném seznamu úkolů a přejít na další. Kromě toho všeho se snažit hrát co nejvíc hru, hledat chyby, odevzdávat reakce a zajišťovat, aby všechno běželo podle plánu.

Gamers Depot: A samozřejmě v neposlední řadě – Faith Hill, nebo Shania Twain?

Dan Hagerty: O tomhle neříkejte mojí ženě, ale obě jsou kdykoliv v mém simulátoru více než vítány.

Původní rozhovor převzat z Gamers Depot.

Martin Kovář,
Star Trek Games.CZ
Přidáno: 13.8.2003

Seznam všech článků týkajících se hry Star Trek: Elite Force 2 najdete zde.