V polovině devadesátých let se do módy dostaly tzv. interaktivní filmy. Dívali jste se na film a čas od času jste kliknutím na nějaký předmět určili další děj. Nutno dodat, že se tyto „hry“ nikdy příliš velké popularitě netěšily a tak naštěstí rychle vymřely. Nebo to snad zase až tak špatné nebylo?

V roce 2366 se první borgská Krychle pokusila o asimilaci Země. V bitvě u Wolf 359 padlo této jediné borgské lodi za oběť 39 plavidel a 11.000 životů. Mezi těmito loděmi byla i U.S.S. Righteous pod velením kapitána Andropova, na které sloužil i poručík Ralph Furlong, váš otec. Teď je rok 2376 a Borgové se již potřetí snaží ovládnout Zemi. Vy jako hostující kadet na hvězdné lodi povolané k obraně před Krychlí jste z rozkazu kapitána převeleni společně s vašimi kolegy na bezpečné místo. Vaše žádost o to, abyste mohli zůstat na palubě lodi, je zamítnuta. V tom se objeví Q, určitě jste o něm už slyšeli, ten který zařídil první kontakt U.S.S. Enterprise-D s Borgy a který tím vlastně zachránil celou lidskou rasu. Q vám rozumí, chápe vaši touhu po… spravedlnosti a tak vám dá možnost: vraťte se s ním o deset let zpět, několik hodin před bitvu u Wolf 359, a pokuste se zachránit U.S.S. Righteous a svého otce. Rozhodnutí je na vás...

Jak je mým zvykem, nevydržím to a svoje závěrečné hodnocení vám prozradím hned na začátku recenze. Podle mého je Star Trek: Borg velmi podařeným dílkem. Jistě, je to v postatě film, a jako takový ho pomocí návodu přejdete za necelé dvě hodiny, ale jaký film! Už z úvodu jste si mohli udělat obrázek o tom, jak atraktivní téma nás v této hře čeká: Borgové, Q, cestování v čase – znáte snad něco lepšího? Prostě jen tak sedíte před obrazovkou, sledujete výtečný příběh (titulky nejsou k dispozici) a čas od času se rozhodnete, co dělat dál. Ale jak to vlastně přesně funguje?

Nejprve se objevíte na palubě U.S.S. Righteous jen několik desítek vteřin před tím, než je zničena útočící Krychlí. Vidíte, jak se vyděšený praporčík Singletary marně snaží zastavit nápor Borgů. Není vám divné, co dělá praporčík na můstku hvězdné lodi během bitvy? (Vynechme prosím Wesleyho Crushera, ano?) Před čtyřmi hodinami totiž zemřel velitel ostrahy poručík Sprint. Kdyby se tak nestalo, mohl by být schopen Borgy zastavit a zachránit tak celou loď. A to je ta pravá šance pro vás. O čtyři hodiny dřív vás Q přemístí do těla poručíka Sprinta a sám zaujme pozici vašeho rádce v těle hlavního doktora Quinta (který byl stejně v posádce oblíben jako… jako je Q u Picarda). Tak co? Dokážete zachránit svého otce (a přitom i celou loď)?

Když už tedy zastupujete velitele ostrahy, musíte se podle toho také chovat a plnit rozkazy svého kapitána. Čas od času je tedy běh videa v souladu s postupujícím příběhem zastaven a vy se musíte rozhodnout co dál. Zastřelit Borga, nebo radši svoji kamarádku Targus? Jak se vlastně pracuje s manuálním ovládáním turbovýtahu? Přizpůsobili se už Borgové frekvenci vašich phaserů? K čemu je kruci to udělátko přilepené na konzoli u počítačového jádra? Být Borg, či nebýt Borg? A další a další problémy, které musíte v časové tísni řešit. Nebojte se. Q vám dá šanci svoje rozhodnutí změnit, když se vám to náhodou nepovede tak, jak byste si nejen vy představovali. Většinou…. Na Star Trek: Borg se mi líbí jedna věc (samozřejmě kromě jiných věcí) – a tou je fakt, že si z vás hra dokáže někdy pěkně vystřelit. Co udělat se zařízením, které blokuje příkazy můstku? Vyříznout ho? Tak schválně. Jo, funguje to. Už je pryč. Váš otec se na vás usmívá, váš kapitán se na vás také usmívá. A počítač se na to už nemůže koukat a prohlásí: "Byla zahájena autodestrukce. Deset…. devět… osm…" Nejde to zastavit! BUM! Že byste se rozhodli špatně? A tak dobře to už vypadalo! Star Trek: Borg prostě obsahuje spoustu videí, která třeba v životě ani neuvidíte. Při každém rozhodování máte na výběr minimálně ze dvou možností. Každá z nich ústí v jinou následující videosekvenci. Také ale nemusíte dělat nic. Q vás seřve a dá vám další šanci. Co když ale neuděláte nic třikrát po sobě? Objeví se jiné video. Nebo třeba ještě jiné video. A co kdyby….? Fanoušci Star Treku tak mohou několik dlouhých hodin zkoušet procházet různá řešení různých úkolů a sledovat sekvence, které ti hráči, kterým jde jen o to hru dokončit, nikdy neuvidí. A když se podíváte na screenshoty z této hry, myslím, že se mnou budete souhlasit, že nevidět všemožná, i když třeba smrtí končící videa, by byla škoda.

Hru sledujete z pohledu první osoby (tedy vaší osoby). Kamera se realisticky pohybuje v souladu s vašimi pohyby, prohlížíte si různé věci, mluvíte s dalšími osobami atd. Myslím si, že herecké výkony všech zúčastněných jsou na velmi vysoké úrovni. Všem pak samozřejmě dominuje nepřekonatelný John de Lancie v roli všemocného Q. Škála jeho nejrůznějších grimas sahá od nevidím do nevidím a bez něj by tahle hra byla maximálně čtvrtinová.

Star Trek: Borg se rozkládá na třech CD, která z větší části vyplňují jednotlivé videosekvence, na druhém CD (i přesto že potisk na CD se nás snaží přesvědčit, že to je ve skutečnosti na CD 3) se nachází mini verze Omnipedie – ohromné startrekové encyklopedie, která se v této zmenšené verzi zaměřuje na Borgy. Pokud jste správný fanoušek, můžete si tedy navíc ještě procházet tuny textu, prohlížet si obrázky nebo shlédnout nějakou tu videoukázku. Co víc si přát?

To by tak bylo zřejmě vše, co jsem vám chtěl o této hře říct. I když vím, že s jejím sháněním jsou u nás problémy větší než velké, pokud se k ní někdy dostanete, určitě si ji vyzkoušejte. Stojí to vážně za to!

Martin Kovář,
Star Trek Games.CZ
Přidáno: 13.12.2002

Seznam všech článků týkajících se hry Star Trek: Borg najdete zde.