Rozhovor s Brianem Hofem

Martin Kovář: Tribblové se v počítačových hrách nevyskytují moc často. Jak tě vůbec napadlo vytvořit tuto hru? A proč podtitul The Next Generation?

Brian Hof: Když mi bylo asi tak třináct a začínal jsem se pohybovat ve světě počítačů, internet nebyl v podobě, v jaké ho známe dnes. Byl-li jsi součástí vznikající globální sítě, bylo to skrz BBS aneb Bulletin Board System. Vytočil jsi číslo na svém modemu o rychlosti 14.4kbps (u mě to bylo na modemu s rychlostí 1200 b/s), připojil se ke konzolovému rozhraní a mohl udělat jednu ze tří věcí: stahovat soubory, hrát DOOR hry nebo psát zprávy ostatním uživatelům BBS. Samozřejmě existovaly věci jako Fidonet (www.fidonet.org), které každou noc umožňovaly jednotlivým systémům propojit se navzájem a přeposílat/stahovat zprávy od uživatelů z celé země nebo i z celého světa.

Jednou ze společných charakteristik zpráv posílaných po bíbíeskách a Fidonetu byly „smajlíci“. Smajlík byl prostě jednoduchý text, obvykle vtipný nebo něčím inspirovaný, který se přidával na konec každé zprávy -- tenkrát něco jako dnešní podpisy na fórech. Existovala kolekce smajlíků, které využívaly toho, že hvězdička vypadá jako Tribble ze Star Treku (mnoho smajlíků bylo inspirováno Tribbly, protože jak si dokážeš představit, fandové Star Treku tvořili velkou část ‘online‘ komunity). Například, jeden smajlík vypadal takhle:

\*/ <-- lyžující Tribble

Současně jsem se učil programovat. Netrvalo dlouho a snažil jsem se přijít na to, jak je možné ovládat nějaký prvek na obrazovce pomocí kurzorových kláves. Měl jsem nashromážděnou velkou sbírku tribblích smajlíků, protože mi připadaly zábavné a tak se prostě stalo, že první obětí mého experimentování s kurzorovými klávesami byl Tribble (hvězdička) pohybující se po obrazovce. A tak vznikla hra Tribbles. V QBASICu jsem napsal první velmi, velmi špatnou verzi Tribbles a prohlásil ji za zkušební dílko.

Později, když jsem se naučil lépe programovat, jsem se rozhodl starou myšlenku Tribbles oživit. Zesložitit hru, přidat příběh a vydat finální produkt pod názvem Tribbles: The Next Generation. Příběh, který jsem vymyslel, byl o tom, že jsi Tribble snažící se projít výcvikovým programem Hvězdné flotily a aby to dávalo smysl, bylo logickým řešením, že musel Q darovat Tribblům inteligenci a ti se posléze rozhodli připojit se ke Spojené federaci planet. Takže jsme tu v podstatě měli co do činění s „novou generací“ Tribblů.

Martin Kovář: Jak dlouho jste na tom pracovali a kolik vás bylo?

Brian Hof: To bylo různé. Nápad prošel několika fázemi. První fáze, kterou jsem právě popsal, se odehrála tak dva až tři roky před tím, než jsem se rozhodl pracovat na Tribbles seriózně a vydat ji veřejně. V té době to byl projekt MicroHofu, takže jsme se na jeho tvorbě podíleli všichni tři členové týmu. Já jsem naprogramoval hlavní engine a většinu levelů. Justin a Connor pracovali rovněž na levelech a nakonec jsem přivedl ještě jednoho kamaráda, který se do toho také zapojil. Ale vždycky bylo na práci něco jiného a také jsme v té době byli na škole, takže se to nakonec celé protahovalo po několik dalších let, až jsme hru nakonec uzavřeli po 38 levelech a prohlásili ji za hotovou.

Martin Kovář: Měli jste po ruce nějaký editor levelů? Je těžké takový level vymyslet? A proč jste nakonec neudělali plánovaných 100 levelů?

Brian Hof: Žádný editor levelů jsme neměli, i když jsem jeho tvorbu několikrát zvažoval. Nakonec bylo prostě rychlejší udělat level ručně, než trávit čas prací na editoru. Ale možná že kdybych si dal s editorem práci, vytvářeli bychom levely rychleji a měli jich v součtu víc. Je pravda, že jsme původně chtěli 100 levelů (pěkné kulaté číslo). Navrhnout rafinovaný level není žádná sranda, ale také to není nemožné. Nakonec jsme to ale zabalili ve stavu, v jakém to bylo a prohlásili hru za hotovou. Jeden můj přítel, Andy Golden – o něm jsem se už zmínil, byl velkým fandou této hry a viděl některé z prvních verzí. Pořád mě otravoval, abychom udělali další a další levely a hru dokončili, tak jsem mu řekl, že by nám mohl pomoct a udělat pár levelů sám, když to chce mít co nejdřív hotové. A to se i stalo!

Martin Kovář: Na čem MicroHof momentálně pracuje a jaké máte plány do budoucna?

Brian Hof: MicroHof od dob našeho největšího rozkvětu z let 1995 až 1998 už více méně zanikl. Jeden z nás (Justin) je momentálně v americké armádě a my zbývající dva jsme odpromovali a pracujeme pro IBM. S Connorem doufáme, že brzy začneme pracovat na několika projektech. Jedním z nich bude nový MP3 manažer – ale nechci zatím prozradit žádný ze skvělých prvků, které máme v plánu a které zatím ještě nikdo neviděl!

Martin Kovář: Díky za rozhovor.

Martin Kovář,
Star Trek Games.CZ

Přidáno: 28.2.2004


Seznam všech článků týkajících se hry Tribbles - The Next Generation najdete zde.