Interactive Technical Manual logo


Kdo by neznal vesmírná dobrodružství U.S.S. Enterprise a její posádky. Star Trek už zajisté patří mezi sci-fi klasiku. Když se vysloví tento název, tak si každý představí staršího, inteligentního, spravedlivého velitele Jean-Luca Picarda a jeho prvního důstojníka Williama T. Rikera,Úvodní informace o Enterprise-D kteří se snaží bránit mír v celé části vesmíru, která spadá do správy Federace. Jejich hlavními nepřáteli jsou Klingoni. Tento softwarový balík je interaktivním technickým manuálem U.S.S. Enterprise NCC-1701-D. Jedná se o obrovskou encyklopedii celé lodi, není zde místečka, kam by se nedalo podívat a získat podrobné nákresy. Když tedy Manual spustíte z prostředí Windows, ozve se vám naprosto dokonalý hlas palubního počítače, který je nerozeznatelný od originálu. Nabízejí se vám tři možnosti přístupu do systému: 1) Necháte se provádět lodí komandérem Williamem T. Rikerem, prvním důstojníkem U.S.S. Enterprise. 2) Budete se provádět sami a půjdete, kam chcete pomocí menu, která jsou přibližně pětivrstvá. 3) Můžete si prohlížet systémy, které jsou seřazeny v LCARS indexu.

PRŮVODCE. William T. Riker má velice klidný hlas. Nejdříve vám začne vysvětlovat, jakou je možno létat rychlostí, obranyschopnost, útočnost a další parametry lodi. Pak vás vezme na kapitánský můstek, kde začne vysvětlovat, co se zde nachází za počítače a k čemu slouží. Postupně vás provází všemi úrovněmi lodi, přes operační sál, jídelnu, společenskou místnost, konferenční místnost, strojovnu až po ubytovny. Kajuta, která je určena kapitánovi lodi, se jeví jako velice prostorná a pohodlná. Riker vám taky ukáže různé relikvie, které si tu kapián Jean-Luc Picard uchovává. Při prohlížení kabiny velitele ostrahy mě velice uchvátily ukázky různých šavlí a mečů, nejsem přes to odborník, ale myslím, že i leckterý samuraj by mu mohl závidět.

Něco o warp gondoláchVLASTNÍ PROHLÍDKA. Riker byl sice dobrý průvodce, ale ukázal vám jen to, co se mu hodilo, a proto je také dobré se podívat po lodi sami. Můžete si najít kteroukoli část lodi. O každé části je toho mnoho napsáno a přitom vám vypráví palubní počítač další informace, které většinou v textu nenajdete. Když se vám objeví jakýkoliv obrázek, můžete si jej otočit, jak potřebujete. Není tedy problémem se zaměřit třeba na osvětlení místností, můžete zkoumat detaily – špínu v rozích ovšem nenajdete. Když se vám objeví nějaká místnost, máte v pravé části obrazovky půdorys, kde jsou čtverečky, na které když kliknete, tak se díváte z tohoto místa. Můžete tu najít přesné rozkreslení místností na teleportaci, výsadkového raketoplánu, motorů, atd.

Dále se zde nachází podrobný index, kde si vyberete podle abecedy systém, na který se chcete podívat a dále pracujete stejným způsobem. V programu se dají najít celkem podrobné životopisy autorů seriálu (režiséři, producenti, herci, atd.). Když se dostanete do laboratoře, můžete zde otevřít šuplíky a prozkoumávat nástroje v nich. Obrázky se dají nejen otáčet, ale i zvětšovat. Jedna věc mi vadila, průvodní hlas palubního počítače dost často měnil kvalitu a dokonce i náladu. Program má v sobě 150 animací. Dají se tu najít i informace o předešlých lodích. O Enterprise 1701, že byla vyrobena v roce 2245 a kapitány byli Robert April, Christopher Pike a nakonec James Kirk, který chtěl vyzkoušet autodestrukční systém (a zjistil, že fungoval).Detail na talíř hlavního deflektoru Enterprise 1701-A byla vyrobena roku 2286, velel jí James Kirk a byla přezdívána Yorktown, dále je tu informace o Enterprise 1701-B, která byla vyrobena v roce 2294 a prozkoumala 142 hvězdných systémů. Zajisté je tu i 1701-C z roku 2344 a v poslední „řádce“ U.S.S. Enterprise NCC 1701-D, kde má velení Jean-Luc Picard a o které je celé toto CD s kapacitou 643 MB. Po prohlédnutí této encyklopedie začínám věřit, že Enterprise existovaly nebo budou existovat.

ZÁVĚREM. Toto CD je jedním z kolekce, které se týkají Star Treku. Existují tituly: The Star Trek Encyclopedia, The Star Trek Compendium, Star Trek: The Next Generation Companion, The Klingon Dictionary, Where No One Has Gone Before.

Jelikož je toto CD velice specifické, tak se hodnocení nedá srovnávat. Každému, komu se líbí sci-fi, bych jej doporučil, grafické animace jsou dokonalé a nenajdete nic, co by chybělo. Program slouží k pochopení struktury lodi Enterprise (všech palub).

Tomáš Jirák,
Excalibur

Přidáno: 28.3.2004

Použito se svolením časopisu Excalibur.


Seznam všech článků týkajících se Star Trek: The Next Generation Interactive Technical Manual najdete zde.