Z deníčku vývojáře
Z deníčku vývojáře, záznam čtvrtý
Záznam 5.0 – Interakce v akci
Zdravím vás, fanoušci STO, vítejte zpět u vývojářského deníčku! V tomhle díle na vás číhá něco zatraceně skvělého, takže přeskočme tohle roztomile potrhlé vtipkování a pojďme rovnou k věci…
V předchozích vývojářských deníčcích jsme se zaměřili především na představení základních procesů vývoje STO a kromě jiného jsme se podívali na zoubek generování terénu, designu objektů a testování různých verzí.
Dnes bychom chtěli zařadit podstatně vyšší rychlost a začít odhalovat bližší informace o samotných herních systémech. Začneme s na první pohled jednoduchou herní mechanikou, kterou je proklatě těžké přesně definovat: se systémem interakce.
Ptáte se, co je to systém interakce? Stručně řečeno, systém interakce řídí každou nebojovou interakci mezi hráčem a NPC postavou ve hře. Pokud chcete mluvit s ferengským obchodníkem, musíte použít systém interakce. Potřebujete další výcvik ve střelbě z phaseru na místní Akademii Hvězdné flotily? Tak to je systém interakce. Chcete se přenést na planetu? Systém interakce. Reagujete na nouzové volání z ochromené lodě? I to je systém interakce. Pravdou je, že když sečtete všechny zadavatele úkolů, učitele, obchodníky, operátory transwarpových terminálů, Mistry Daharu, vstřícné kadety a sdílné kolonisty, zjistíte, že v Star Trek Online je skoro stejné množství mírumilovných interakcí, kolik je různých druhů phaserů a bat’lethů. Stručně a jasně, systém interakce je lepidlo, které drží všechny ostatní systémy STO pohromadě a proměňuje kupu vzájemně oddělených (třebaže úchvatně navržených a vybalancovaných) phaserových přestřelek ve skutečnou hru, takže je životně důležité, abychom tento systém vytvořili správně.
Během toho co navrhujeme, implementujeme a zušlechťujeme náš systém interakce, snažíme se nezapomenout na několik základních cílů:
Takže co všechno slouží v STO k interakci? I když by možná bylo lepší zeptat se: co k interakci neslouží?
Při hře na „zemi“ (na povrchu planety, na promenádě hvězdné stanice nebo uvnitř „opuštěné“ borgské Krychle, atd.) využijí hráči systém interakce k rozpravě s vyděšenými cizinci, k objednávání šálků Earl Grey ze staničních replikátorů, k hraní hazardních her s okouzlujícími dabo dívkami a k přijímání misí od nadřízených příslušníků Hvězdné flotily – kromě spousty dalších činností. Veškerou tuto interakci, od té nezákladnější po tu nejvznešenější – půjde zahájit tím nejběžnějším mechanismem („Ať je to jednoduché“): prostým kliknutím pravým tlačítkem myši na neutrální nebo spřátelenou NPC postavu.
Při poletování vesmírem na palubě hvězdné lodě budou hráči používat systém interakce úplně stejným způsobem („Ať je to sladěné“)… ale NPC postavy, s nimiž bude hráč jednat, budou odrážet větší díl oné úžasné rozmanitosti startrekového vesmíru. Ve vesmíru mohou hráči zareagovat na volání představitelů vzdálených planet, přijímat rozkazy od velitelů obléhaných vesmírných stanic nebo obchodovat s majiteli nedůvěryhodných orionských loděnic – jednoduše kliknutím pravým tlačítkem myši na příslušnou planetu, vesmírnou stanici nebo loděnici naprosto stejným způsobem, jako kdyby byli na zemi. Systém interakce je ve skutečnosti často klíčem k tomu, aby hráč mohl přecházet mezi vesmírem a zemí, jak je dovedně vyobrazeno na našem ÚPLNĚ PRVNÍM OBRÁZKU PŘÍMO ZE HRY:
Bohužel, ačkoliv systém interakce v Star Trek Online je dost možná téměř nekonečně nafukovací, místo v našem deníčku nikoliv, pročež nadešel čas, abychom toto vydání zakončili. Nalaďte si prosím náš příští vývojářský deníček, který odhalí ještě zajímavější lahůdky o vývoji, systémech a obsahu Star Trek Online.
Jménem všech zde v týmu STO vám děkuji za neochabující nadšení pro Star Trek Online,
Mike Stemmle, příběhový hologram
PS: Mockrát děkuji Gregovi, Stevovi, Daronovi a Seanovi za pomoc při sestavování tohoto vývojářského deníčku.