Shattered Universe logo


Interplay - společnost, která nám přinesla skvělé adventury jako 25th Anniversary a Judgment Rites nebo výtečnou řadu vesmírných bitevních simulátorů Starfleet Command, se rozhodla, že vydá poslední hru založenou na vesmíru Star Treku - Star Trek: Shattered Universe. A to POUZE pro Playstation 2!

Příběh hry Shattered Universe vyvíjené společností Starsphere Interactive se odehrává těsně po skončení filmu Star Trek VI: Neobjevená země a vypráví o hvězdné lodi U.S.S. Excelsior pod velením kapitána Sulu, která se náhodou dostane do vesmíru za zrcadlem (který byl poprvé představen v epizodě původního Star Treku nazvané "Zrcadlo, zrcadlo"), kde Federace je nelítostným impériem usilujícím o naprostou dominanci nad vším, kapitán Kirk je takový menší ďábel a vůbec všechno je úplně naruby. Vaším úkolem je pomoci Excelsioru najít cestu domů. Hra by se velmi zjednodušeně nechala přirovnat ke Star Trek: Invasion. Budete pilotovat řadu jednomistných lodí a narazíte na roje nepřátelských stíhaček a flotily velkých lodí, přes které se budete muset probít. Pomocí uzavírání aliancí a také po poražení útočících nepřátel můžete získat další lodě a nové technologie. Ty pak mohou být použity na vylepšení Vaší stíhačky. Tyto technologie zahrnují silnější zbraně a štíty včetně několika opravdu zajímavých přístrojů jako je romulanské maskovací zařízení. Můžete se těšit na spoustu dosud neviděných plavidel, protože přibližně 20% lodí bylo navrženo speciálně pro tuto hru.

Grafika bude vypadat jak se na výkon Playstation 2 sluší. Osvětlení je v každém levelu generováno sluncem. Pokud to je rudé slunce, má světlo načervenalý nádech. Po stranách každě lodě jsou okýnka, která svítí, i když je daná strana lodi zastíněná. Když loď exploduje, zůstane po ní pole trosek. Když zrychlíte, křídla lodi změní sklon. Na HUD displeji můžete vyčíst informace o výkonu motorů a štítů, o síle zbraní a o speciálních zařízeních. V případě potřeby budete moci převádět energii z jednoho systému do druhého. Kromě klasických phaserů a torpéd (a samozřejmě dalších víceméně klasických zbraní, které ukořistíte z nepřátelských plavidel) obsahuje hra též tzv. MIRV torpéda, která se rozdělí na čtyři nezávislé části a zasáhnou různé cíle.

Hra je rozdělena na kapitoly a ty na mise. Příběh bude vyprávěn pomocí filmečků mezi misemi. Většinou bude postup hrou lineární, ale někdy Vaše rozhodnutí ovlivní budoucí mise, přinese Vám novou technologii nebo si díky němu uděláte nové přátele a nepřátele. Cestou potkáte řadu cizích ras - Klingony, Romulany, Vulkánce, Tholiany a Gorny a různé artefakty jako Strážce věčnosti (starodávný časový portál) (s hlasem přebraným přímo ze seriálu!), Stroj zkázy (obrovská automatická loď, která konzumuje planety, aby získala palivo), Baloka (epizoda "Tah s corbomitem") a další, všechny samozřejmě pokroucené vesmírem za zrcadlem. Hra je plánována na čtvrté čtvrtletí tohoto roku.

Bohužel, dne 25. června 2002 jsem se dozvěděl, že vývoj této hry byl pozastaven.

Bohudík, dne 18. ledna 2003 jsem se dozvěděl, že vývoj této hry byl opět spuštěn a hra by měla vyjít v létě letošního roku.

Užitečné odkazy:
Starsphere Interactive: www.starsphere.com
Interplay: www.interplay.com
Star Trek: Shattered Universe homepage: www.shattereduniverse.com

Martin Kovář,
Star Trek Games.CZ

Upraveno: 19.1.2002Seznam všech článků týkajících se hry Star Trek: Shattered Universe najdete zde.