Recenze her českého vývojářského týmu Hazard Team

Star Trek: Pong
Těžko přetěžko napsat nějaký sáhodlouhý popis jedné z nejstarších počítačových her (nebo snad úplně nejstarší?), tentokráte ovšem v slušivém startrekovém kabátku. Star Trek: Pong nepřináší do této herní kategorie nic nového. Vybrat si můžete buď hru svojí maličkosti proti počítačovému oponentovi, nebo pokud máte po ruce vhodnou oběť, tak se vám nabízí souboj dvou živých protivníků. Pak se již objevíte přímo na place a… má vůbec cenu vysvětlovat princip pongu? Snad jen dodám, že komu dřív prolétne míček desetkrát za záda, prohrává. Každý z obou typů her má jiný obrázek na pozadí i jinou startrekovou melodii, která vás zápasem provází. Nic víc ani nic míň od Pongu nečekejte.

Star Trek: Asteroids
Dalším z projektů, který přináší klasickou počítačovou hru ve startrekovém provedení, jsou právě Asteroids, které jistě také není třeba velké většině z vás představovat. U některých z těchto her jsme se v minulosti dočkali i jakéhosi náznaku příběhu a nejinak tomu je i u této verze. Vaší lodi, jíž máte tu čest být kapitánem, pomalu končí přidělení hlídkovat podél Neutrální zóny, když v tom zachytíte nouzové volání z planety Cymkoe 3 (zřejmě sesterská planeta Cymkoe 4 ze hry A Final Unity). Její kancléř vás žádá o pomoc před blížící se katastrofou v podobě asteroidů mířících na planetu. Takže neváháte a letíte do akce. Se svojí malou lodičku třídy Saber ničíte za pomoci nekonečné zásoby torpéd asteroidy, které se motají všude po obrazovce a po zásahu se rozpadnou na několik menších kousků a tak dále, dokud nejsou úlomky úplně nejmenší a nerozpadnou se v prach. Čas od času přes obrazovku přeletí odznak Hvězdné flotily, který vám přidá jeden život (pokud ho ovšem chytíte) a mumraj na obrazovce ještě příležitostně zvětší útočící ferengské a romulanské lodě. Když zničíte všechny asteroidy, postupujete do dalšího levelu a tak to jde až do té doby, než přijdete i o svůj poslední život.

Star Trek: Blaze of Glory
Blaze of Glory je hrou z kategorie takzvaných logických rychlíků a musím říct, že se mi tato hra ze současné produkce Hazard Teamu líbí zatím nejvíc. Celé dílo je laděno do klingonského námětu, takže na vás čekají Worfovy hlášky (no, vlastně jenom jedna), ale hlavně můj oblíbený klingonský nápěv, díky kterému si pravidelně pouštím video trailer na Klingon Academy (až uslyšíte, pochopíte). Ale pojďme již k vlastní hře. Seshora vám čím dál rychleji padají po řádcích kostky s různými znaky a vaším úkolem je přemisťovat znaky v řádcích tak, abyste k sobě buď horizontálně nebo vertikálně dostali co nejvíce kostek se stejným znakem, které se poté odtransportují pryč a uvolní tak místo dalším padajícím kostkám. Ze začátku to není žádný problém, místa je dost, máte přehled o každém znaku, ale stačí chvilka a může vám být pořádné horko. Čím víc znaků naráz spojíte, tím víc bodů máte, ale já si myslím, že většinou budete rádi za to, když se vám podaří spojit minimální počet znaků, tj. tři. Obzvláště ke konci se vám zvýší hladina adrenalinu, ovšem vše je marné, kostičky se hromadí a konec se blíží. Možná, že dnes je opravdu dobrý den na smrt.

Závěrem opět shrnutí dnes recenzovaných her. Je potěšující, že se na české scéně zformovala další skupina, jejíž členové mají chuť vytvářet zajímavé a zábavné freeware hry se startrekovým námětem. Prozatím ve svém repertoáru nemají žádný opravdu velký či alespoň větší projekt, ale je vidět, že jim nechybí nápady, a mohlo by se i říct, že s další novou hrou posunují kvalitu svojí produkce výš. Pokud jim to vydrží, můžeme se určitě těšit na další příjemné chvilky u her více či méně inspirovaných Star Trekem.

Martin Kovář,
Star Trek Games.CZ
Přidáno: 17.11.2003

Další screenshoty, informace a všechny recenzované hry ke stažení najdete na domovské stránce Hazard Teamu: www.hazardteam.wz.cz