Pinball logo

Star Trek je prý mnohem víc než jen hezký sci-fi příběh. Údajně se za ním skrývá hluboká myšlenka jednoty a neúnavného boje za mírovější vesmír. Co na tom, že soused má místo hlavy gumový šroub a že jeho domácí miláček kálí na váš trávník radioaktivní šišky, jsme jedna vesmírná rodina. Někdo jiný tvrdí, že Star Trek byl hezký sci-fi příběh a že EnterprisePrvní stůl skutečně představovala tu nesmírně humánní myšlenku bratrství a sesterství, otcovství i mateřství. Někdy dokonce i tetovství. Jenže všeho moc škodí a v současné době je Star Trek ze všeho nejvíce obchod. Fanoušci si kupují videokazety Star Trek, oblékají se do triček Star Trek, vytahují si ušní boltce speciálními kolíčky Star Trek, mluví zásadně do levé prsní bradavky, po obličeji si patlají zelenou barvu Star Trek a ti nejzarytější v nestřežených chvílích mizí ze školních lavic, z nichž se teleportují do nových, neznámých světů. Samozřejmě díky teleportačnímu zařízení stejné značky. Další z řady startrekovských produktů, určených pro PC, je Star Trek: Pinball. Protentokrát můžete zapomenout, co kde jaký Klingon chystá za podraz a v relativním klidu si zahrát flipper, nebo chcete-li tivoli (ano, opravdu se to píše takhle).

První spuštění hry mi přichystalo šok. Takhle nádherné intro jste u pinballů ještě neviděli! Silně připomíná filmové upoutávky v kinech, jenže je v grafice. Napětí s přibývajícími sekundami rostlo, o to větší pak bylo rozčarování, když jsem zjistil, že šlo pouze o reklamu na další počítačový díl Star Treku. Po skončení této přehlídky jsem se ocitl zpátky ve Windows a až po druhém spuštění se rozběhla samotná hra. Tak takhle tedy ne. To bychom nebyli kamarádi.

Druhý stůlFirma SCI přichystala trojici různých stolů, což je na jednu stranu trochu málo, ale protože jeden z nich vydá za dalších pět, problém odpadá. Pojďme rovnou k němu, protože ostatní dva jsou docela obyčejné stoly s motivy Star Treku, se standardními vychytávkami více kuliček najednou, několika rampami, speciálními módy a násobením bonusů. Jednou získáváte lodě do flotily Federace, podruhé bojujete za Klingony. Zajímavým zpestřením jsou speciální místa na stolech, do nichž se v případě dobré hry přepnete, takže je vidíte přes celou obrazovku. Třetí stůl Nemesis však nabízí pravou lahůdku a to dvěma hráčům, pro které je přímo určen. Hrací pole se totiž dělí na dvě stejné části propojené jedním tunelem. Každý hráč ovládá svoje dvě páčky a snaží se trefováním na určitá místa buď ztěžovat soupeři hru, nebo jenom sbírat body, to záleží na módu, který si zvolíte. Tento stůl také slouží pro hru po síti, ovšem i na ní lze hrát pouze ve dvou a ještě musí mít každý svoje CD. Trochu nešikovné, ale výtečná zábava.

Star Trek: Pinball je snad první hrou tohoto typu, kde jsem našel smysl v používání kláves určených pro vrážení do stolu, a to nejen k vyrážení už téměř ztracených kuliček, ale i k jejich usměrňování. Mezera mezi dvěma páčkami je poměrně široká, ale jste-li pohotoví, hodně se dá zachránit právě strkáním do stolů. Mají nezvykle dlouhou výdrž, než je úplně rozbijete. Příznivci Star Treku přivítají skutečnost, že zvukové efekty se z velké části skládají z autentických samplů řeči jejich oblíbených respektive nenáviděných herců.

Třetí stůlHru lze spustit buď v 640x480 nebo 800x600. S rychlostí nejsou problémy i na relativně archaických strojích (v redakci často přezdívaných “kolotoč”) s procesory P90, kulička se pohybuje realisticky a plynule. Autoři se překvapivě nevyvarovali technických chyb, když se kulička na okamžik zastaví v době, kdy se přepíná hudba z jednoho cd tracku na druhý. Dokonce se stane, že se kulička zasekne úplně, a to zpravidla v momentech, kdy se blížíte rekordnímu skóre.

Co říci víc? Nechám na vás, jestli se chcete Star Trek: Pinballem zabývat. Ale nezapomeňte, že za stejnou cenu je na trhu spousta jiných a mnohem lepších her s delším hracím časem, lepším nápadem a také si při jejich koupi nebudete připadat, že na vás někdo vydělává.

Pinball pro příznivce vesmírné legendy, se třemi stoly a výbornou hrou pro dva. Celkově však jde o pouhý pokus, jak dostat z hráčů další peníze. S takovým přístupem daleko nedojdeme.

Béla Nemeshegyi,
Level

Přidáno: 10.6.2004

Použito se svolením časopisu Level.


Seznam všech článků týkajících se hry Star Trek: Pinball najdete zde.