Tak na tento herní kousek jsem se opravdu těšil. Předně každému jistě udělá radost, že se nám konečně dostalo po dlouhé době do rukou něco jiného, než je vesmírná střílečka. Dále i samotný námět hry jistě není k zahození, a pokud stejně jako já považujete epizodu Drive (VOY) za jednu z vůbec nejnápaditějších v rámci universa Star Treku, Lightspeed od týmu Le Crâne Sombre Amusement by pro vás mohl být v budoucnu jasnou volbou.

Nápad zpracovat jakous-takous vesmírnou rallye není však nijak nový. O něco podobného se již před časem (hned nadvakrát) pokusili jiní čeští vývojáři - Hazard Team. Jejich první pokus však vyšel poněkud naprázdno (dnes již víme, že za tím nebylo nic menšího než jen skutečnost, že se jednalo o další remake tutorialové hry z Game Makeru), zatímco ten druhý pomalu vyšuměl do ztracena. S tím si však nemusíme zbytečně lámat hlavu, jelikož Lightspeed je v porovnání s mými tehdy poměrně pozitivními dojmy z titulu Star Trek: Drive několik světelných let před spící konkurencí.

Už první kontakt s touto závodní hrou nezapře zřejmou přízeň s předchozím produktem nejvýše jmenovaného týmu, kterou byla (jak jinak) vesmírná střílečka Star Trek: Red Alert. Ta se svého času dočkala velmi vřelého přijetí u hráčského publika a zasloužené pozornosti se jí dostalo i mezi odbornou veřejností. S odstupem času sice obě strany mírně žehraly nad poněkud nedotaženým game designem (promiň, GoGo), ale ani zub času nenahlodal nikoho, pokud šlo o famózní dojem z vizuálního zpracování tohoto produktu. To se později stalo spolu s evidentními programátorskými schopnostmi autora příjemným příslibem do budoucna. Příslibem, který se začíná pomalu ale jistě naplňovat.

Titul Lightspeed vás, jak už jste určitě sami dávno pochopili, situuje do role vesmírného pilota/závodníka. Se svým raketoplánem se budete utkávat na mnoha rozličných a záludných tratích s dalšími protivníky, a pokud budete současně i patřičně úspěšní, za utržené kredity z výher si budete moci pořídit nejrůznější vylepšení pro svůj koráb a třeba i celou novou loď; co já vím, čím nás nakonec GoGo překvapí. Volně distribuovaná alfa verze hry sice tyto libůstky zatím neumožňuje, ale jistě si sami dokážete představit, jaký tento nápad skýtá potenciál.

To samé lze říci pochopitelně i o ideji zahrnovat do závodů nejrůznější bonusy, na trati přichystat všelijaké pastičky a vůbec do hry zakomponovat řadu dalších proměnných, které z ní učiní mnohem víc než jen zábavu na několik málo minutek. Už na poměrně „ořezané“ preview verzi hry je ale jasně vidět, že Lightspeed si bezesporu bere to nejlepší z famózních komerčních titulů, jako byl Wipeout nebo Rollcage. Kombinace létání, kličkování a střílení je jednoduše nepopsatelně návyková a nesmírně uspokojující. Už jen fakt, že máte na výběr hned několik cest k vítězství… Budete nejrychlejší, nebo „jen“ nejnebezpečnější?

Hra se velmi příjemně ovládá a je roztomile svižná. Rychlá je právě tak akorát – ani málo, ani moc. Člověk se nemusí bát, že by z všeho toho kroužení dostal mořskou nemoc nebo každou chvíli poletoval někde mimo vytyčenou trasu závodu, ale zároveň běh klání není nic dlužen podtitulu produktu. Na to vše se přitom velice příjemně kouká, takže idylka je bezmála dokonalá. Raketoplány se všelijak naklánějí, míjí, předhánějí, štíty poblikávají a do toho se podél trati i skrze ni vinou nejrůznější mlhoviny. Jedním slovem – labůžo.

O nic pozadu nezůstává ani HUD, který sice může snad někomu přijít na první pohled mírně složitý, ale každý se s ním jistě po krátkém čase dokonale sžije a hlavně vyniká tím, že nijak nekazí dojem ze hry a nezasahuje do ní. Velmi užitečnou pomůckou se ukázala být i mapka, která vám v případě neznalosti trati umožní držet pokud možno ideální stopu.

Moc bych si přál, aby tato hra naplnila všechna do ní vkládaná očekávání. Našlápnuto má rozhodně dobře. A co je hlavní, vyniká především neskutečně návykovou hratelností a vypiplaným game designem, který často bývá prubířským kamenem nejedné amatérské hry. Pokud bude Lightspeed disponovat dostatečně motivujícím počtem závodů, odměn, plavidel a dalších extra záležitostí, můžeme se těšit na nečekaný klenot roku 2005 na poli free her. A tím nemám na mysli jen kategorii těch startrekových.

Jiří Bigas,
Star Trek Games.CZ

Přidáno: 24.1.2005

Seznam všech článků týkajících se hry Lightspeed najdete zde.