Klingon logo

aneb Klingonem snadno a rychle

Jakožto příznivec Star Treku (ale nikoliv fanatický, takže následující recenze bude některým z vás připadat značně zavádějící) jsem se na toto nové dílko těšil a doufal jsem, že se Viacom poučil z DS9: Harbinger a udělá opravdovou adventuru, a ne že jenom populisticky využije úspěchu seriálu. Když se mi ale při intru objevil myší kurzor a mohl jsem klikat, hned mi bylo jasné, kolik uhodilo. Ale co, interaktivních filmečků jsme tu už pár měli a některé byly docela hezké. To mě ale ještě pořád nepřipravilo na to, co ST: Klingon doopravdy je. „Nejdůležitější holografický tréninkový program Hvězdné flotily, nyní dostupný i veřejnosti“. Tohle musí bolet!Ten se nachází na dvou CD a režíroval ho Jonathan Frakes, na třetím najdete Klingonskou jazykovou laboratoř od tvůrce klingonského jazyka Michaela Dorna. V ní se naučíte asi 80 slov a frází z klingonštiny. Připraven je výukový mód z mnoha oblastí, samozřejmě také zkoušení. Slova můžete diktovat mikrofonem. Po úspěšném absolvování minikurzu se s klidným svědomím vrhněte na holoprogram, který vás má naučit myslet jako Klingon. Jako „důstojníkovi“ Hvězdné flotily se vám to určitě bude hodit… Jste mladý Klingon Pok, který se právě připravuje na zkoušku dospělosti. Váš otec je přímo ve svém domě zavražděn romulanskou sondou, takže se spolu s vůdcem klingonské Vysoké rady vydáváte po stopách zločinců. V pátrání neustanete, dokud vrahy neobjevíte. Pravým cílem filmu ovšem je naučit vás být pravým Klingonem – ctít rituály, poslouchat rozkazy, rychle jednat a ke svým slabším spoluobčanům se chovat tak, že by skautům vstávaly vlasy hrůzou na hlavě. Prostě, naučíte se ne jak se chovat jako Klingon, ale jak skutečně být Klingonem. Jednej a budeš mít večeři, mysli a budeš večeří.

Určitě vás zajímá, jak to vše probíhá. Představte si, že přijdete do kina, kde vám pustí film. Občas vám na obrazovce promítnou kurzor a vy můžete provést volbu kliknutím na nějaký předmět. Pokud se zmýlíte a provedete něco, co nepatří ke klingonské morálce, holoprogram danou sekvenci opakuje tak dlouho, dokud operaci neprovedete správně, „po klingonsku“. Film pak běží dál, dokud se za několik minut nedostanete k další volbě.

Výuka klingonštiny v praxi.Všechny dosavadní filmečky se alespoň částečně tvářily jako hry, ST: Klingon ne. Je to nejhorší interaktivní film s lineárním dějem a prakticky nulovou interakcí a hratelností, jaký jsem kdy viděl. Vlastně o té hratelnosti ani řeč být nemůže, prostě klikáte tak dlouho, dokud vás hra nepustí dál. Nic nemůžete zkazit. Ještě jsem zapomněl, že film si můžete v kterémkoli okamžiku pauznout a klikáním po obrazovce získávat od počítače Hvězdné flotily informace o klingonských předmětech. Takže se asi všichni shodneme na tom, že jako hra je to naprostá a totální blbost, která pouze využívá popularity Star Treku. Na druhou stranu musím přiznat, že pro Trekkies bude tahle hra představovat něco úplně jiného. ST: Klingon je další TV epizoda, do které můžete částečně zasahovat a na oněch přibližně 80 minut získat pocit, že jste se opravdu stali Klingonem. Režie, střih, obraz, všechno je perfektní. Propracovaný příběh (ehm, Klingoni a něco propracovaného?) s několika překvapivými zvraty vás určitě upoutá a ještě se během něj naučíte mnoho o Klingonech. Mně se tento film líbil hodně, jenže já ho měl poskytnutý na recenzi, tzn. zdarma. Normálního člověka musím varovat, že ačkoliv je na obálce napsané „Ultimate Interactive Adventure“, dejte ruce pryč, abyste se zbytečně nespálil. A Trekkies? V ST:K získáte spousty materiálů o Klingonech a opravdu se naučíte myslet jako oni. Ale zase, stojí ty peníze za to, že si párkrát přehrajete epizodu Star Treku? Nekamenovat… Argh. Skvělý výukový program… Ylbej HuH qoH!

Ondřej Průša,
Level

Přidáno: 29.5.2004

Použito se svolením časopisu Level.


Seznam všech článků týkajících se hry Star Trek: Klingon najdete zde.