Klingon Honor Guard logo


DaHjaj Suvwl''e' jlH-
"Dnes jsem bojovníkem." - Obřad zasvěcení

Klingon Honor Guard je 3D akční FPS postavená na enginu Unrealu a využívající jako podklad licenci z Nové generace. Na rozdíl snad od všech ostatních Star Trek her se ale Klingon Honor Guard odehrává výhradně v klingonském prostoru a za celou hru nezahlédnete ani kousíček uniformy Hvězdné flotily. Nejznámější osobou se tak stává kancléř Gowron. A právě on je zodpovědný - pravda, i když nepřímo - za Váš osud. Ale začněme od začátku.

SoHqeq;Suv rur, SuSuvmo'; qeq rur-
"Cvič jako bys bojoval, neb budeš bojovat tak, jaks cvičil" - Lidské válečnické přísloví

Klingonský válečník je chycen v gravitačním víru vyvolaném Particle Dispersal CannonemJste mladý, nadaný a zručný bojovník z dobré rodiny, a právě proto jste byl vybrán k tomu, abyste se stal členem Honor Guard. Což je elitní skupina těch nejlepších bojovníků v celé říši, jejíž hlavním úkolem je chránit členy Vysoké rady. Zrovna máte první lekci v simulátoru, když v tom je Vaše hodina přerušena a vůdce Honor Guard Vám oznámí, že při zasedání Vysoké rady došlo k pokusu o atentát na Gowrona. Někteří členové Rady to nepřežili a Gowron sám je v kritickém stavu. Nikomu, ani zbývajícím členům Vysoké rady, se nedá věřit. Ale Vaše loajalita jako adepta na členství v Honor Guard je nezpochybnitelná, a proto je jenom na Vás, abyste našel atentátníky a spravedlivě a čestně je potrestal.

Heghlu'Dl' mobbe'lu'chugh QaQqu' Hegh wanl-
"Smrt je zážitkem, který se nejlépe sdílí" - Klingonské přísloví

Bitva s Andoriány ve skladišti vesmírné staniceZápletka zní zajímavě, na tom se jistě shodneme, takže Vám nezbývá nic jiného než vyrazit na cestu. A tady už se neubráním srovnání s jediným protivníkem Klingon Honor Guard a to hrou Voyager Elite Force. I když jen krátce. Jasné je, že po grafické stránce se tyto hry příliš srovnávat nedají (Unreal engine vs Quake 3 Arena engine - Unreal K.O. v prvním kole), protože dva roky které od sebe tyto dvě hry dělí, jsou v 3D technologii pořádně znát. Ale to kde dostává Elite Force jasně na frak, je právě délka hry. U Klingon Honor Guard se Vám ani náhodou (ani s cheaty) nestane, že byste ji dokončili za jeden večer jako Elite Force. Vydrží Vám na spoustu dlouhých zimních (aktuálně) večerů.

Hoch jaghpu'Daj HoHbogh Suvwl' ylvup-
"Milosrdný ten válečník, který zabije všechny své nepřátele" - G'trok, z básně lu qeng

Detail andorijského válečníkaCelý příběh hry se všemi dějovými zvraty je Vám odvyprávěn v pasážích mezi většinou levelů pomocí videosekvencí, ve kterých Vás vždy Váš nadřízený seznámí s nejnovějšími výsledky pátrání a poručí Vám, kam máte vyrazit a co tam udělat. Příběh se postupně zamotává, na scéně se objevují čím dál tím výše postavení zrádci (nebudu tu nikoho - ani Durasovic sestry - jmenovat), a nakonec se budete i divit, kdopak je tím nejvyšším konspirátorem.

leghlaHchu'be'chugh mlnlo'laHbe' taj jej-
"Ostrý nůž není nic bez ostrého oka" - Klingonské přísloví

I když se zřejmě nikdo neurazí, když prohlásím, že engine Unrealu už pomalu ale jistě patří do šrotu, musím uznat, že v Klingon Honor Guard se snaží ze všech sil. Prostředí hry rozhodně netrpí jednotvárností a navíc je vše v uspokojivé míře detailní. Navštívíte namátkou ledové vězení na Rure Penthe, zrádce budete pronásledovat na palubách klingonských křižníků, andorijských lodí i na vesmírných stanicích. Vaší návštěvě se nevyhne ani těžební měsíc Praxis (Klingon Honor Guard se odehrává v období mezi šestým a sedmým Star Trek filmem, takže by se spíše hodilo říct půlměsíc). A ve finále na Vás čeká obří město Tong'Ve, ve kterém se nejvyšší zrádce zrádně ukryje.

Suvlu'taHvlS yapbe' HoS neH-
"Hrubá síla není tím největším přínosem v boji" - Klingonské přísloví

Skladiště klingonského křižníku Bird of Prey po výbuchu motorůI když se hra drží klasického scénáře - proběhni level, zab co nejvíc bídáků, zdemoluj co nejvíc věcí a jdi do dalšího levelu - najdete tu několik originálních prvků. Budete se moci projít po trupu klingonského Bird of Prey i po ochozech vesmírné stanice (tady engine Unrealu ukazuje, že počítat velké prostory opravdu umí). Budete pokládat nálože, abyste poté v časovém limitu dvaceti minut museli manuálně deaktivovat tři uzamykací svorky. V dalším časovém limitu se poženete jako blázni k reaktoru, abyste ho ručně odstavili dřív, než exploduje, atd. Co se časových limitů týče, jsou voleny vždy (tedy dvakrát) opravdu přesně na míru. Není nic horšího než po dvaceti minutách nervování, jestli to stihnete nebo ne zjistit, že k těm dveřím na druhém konci místnosti to prostě za dvě vteřiny nestíháte.

qoH vuvbe' SuS-
"Vítr si neváží hlupáka" - Kahless Nezapomenutelný

Protivníky Vám bude celá řada klingonských válečníků (ale těch beze cti) sahajících od obyčejných strážců na Rure Penthe po kapitány z Domu Durasova. Vypořádat se budete muset i s Andoriánci, Lethiany, Nausikánci. Ve vodě Vás překvapí chuch blQDep (přerostlá ryba) nebo bireQT (nepřerostlá ryba, ale stejně nebezpečná hlavně ve velkých hejnech). Strážci mají s sebou své oblíbené Targy nebo bezejmenné vlkodlaky. Kromě toho si na Vás brousí obvody i celá řada útočných droidů a hlídacích děl. A pro fandy členovců tu je Tar Chop - nadmíru odporný pavouk, jehož ohavnost se ještě zvyšuje, když přeroste nebo když se jich na Vás vyřítí pár desítek. Naštěstí máte po ruce vždy nějakou tu zbraň (i když hlavně v posledních levelech má požadovaná munice nepříjemnou vlastnost nebýt). Začínáte klasicky s jedinou zbraní, kterou tu je dýka D'k Tahg. Specialitkou je, že jich můžete mít třeba dvacet. Klasickou zbraní Klingonů bez které se pravý válečník neobejde je Bat'leth (správně po klingonsku betleH), který budete muset vzít chtě nechtě párkrát do ruky. Stačí se s ním ale párkrát rozmáchnout a začnou se dít věci. Dále Vás čeká celá plejáda nejrůznějších blasterů: od základní Disruptor Pistol, přes Bach'Hich Assault Disruptor, klasickou dvojku granátomet, raketomet po super zbraně jako jsou Sith Har Blaster Pohled který se Vám může naskytnout v případě nepozornosti při procházce po plášti vesmírné stanicea Particle Dispersal Cannon. Kupříkladu takový Sith Har Blaster je ideální zbraň v kombinaci se zvětšovacími brýlemi - jedna přesně mířená střela na velikou vzdálenost do hlavy klingonského bojovníka ho spolehlivě vyřadí z boje. Za zmínku stojí rovněž Ding-pach. Jeho princip spočívá v tom, že vystřelíte rotující disk, který se odráží od všeho neživého, dokud nenarazí na něco živého, co zabije, a pak se vrátí zase zpátky k Vám. Nevýhodou je, že se Vám klidně vrátí do zad. Co následuje, není příjemný pohled. Jak už jsem naznačil, máte k dispozici i několik serepetiček, které Vám ulehčí těžký úděl bojovníka. Takže kromě již zmíněných zvětšovacích brýlí můžete využívat opasek částečné neviditelnosti, trikordér pro odhalování nepřátel, magnetické boty, bezpečnostní kamery a dokonce si můžete - pokud najdete komunikátor - zavolat i dočasnou výpomoc v podobě dvou dalších klingonských bojovníků z Honor Guard.

blSeH'laH'be'chugh SoH blra'laH'be-
"Jestliže neumíš ovládat sebe, nemůžeš vládnout druhým" - Klingonské přísloví

Sith Har Blaster v akciHra podporuje v první řadě dnes již mrtvé 3Dfx karty a také nějakým způsobem Software 3D a Direct3D. Když jsem hrál Klingon Honor Guard kdysi poprvé, nebyly s grafikou pod 3Dfx žádné potíže. Teď jsem musel volit něco mezi Software 3D a Direct3D a docházelo ke kuriózním situacím, že jsem neviděl mříže (takže jsem se procházel vzduchem nad lávou), nebo jsem neviděl žebříky, což zamrzí v misích, kde máte časový limit a vy ho vyplácáte na hledaní žebříku vedoucího z vodní nádrže, ale jinak si nestěžuji, protože hra vypadá vážně moc dobře. Z CD Vám hraje řízná muzika (jeden track zdá se mi býti klingonskou verzí znělky Mission: Impossible) a zvukové efekty nezůstávají pozadu. Však to znáte, zbraně zní, tak jak mají, stejně jako i všechno ostatní. Nepřátelé na Vás pokřikují. Vy si to nenecháte líbit a náležitě komentujete jejich neúspěšné pokusy Vás zabít. Jedním slovem - klasika.

Wa'Dlch'oy'Qo batlh'e SID-
"Zaprvé, nezraňte čest pacienta" - pravidlo klingonské medicíny

Kromě single playeru si můžete v Klingon Honor Guard vyzkoušet i tzv. Botmatch, kdy si zabojujete proti počítačem řízeným protivníkům nebo si můžete vyzkoušet i souboj proti živým oponentům přes místní LAN nebo Internet.

Závěrečné resumé bude poměrně jednoduché. I když celkově tato hra nebyla nijak nadšeně přijata a nebyla nijak vysoce hodnocena, nemohu než Vám ji doporučit. Užijete si spoustu zábavy i napětí a to po dlouhou dlouhou dobu.

Martin Kovář,
Star Trek Games.CZ
Seznam všech článků týkajících se hry Star Trek: The Next Generation Klingon Honor Guard najdete zde.