Rozhovor s Krešimirem Špesem o Star Trek: The Neutral Zone 2

STGU: Můžete nám říct něco málo o sobě?

Krešimir Špes: Jmenuji se Krešimir Špes a jsem hlavním programátorem chorvatské společnosti zabývající se vývojem počítačových her „Cateia Games“. Mojí největší vášní je programování počítačových her. Už jako dítě jsem je hrál na Game Boyi, Super Nintendu a PC. Před čtyřmi roky jsem se připojil k „BB & idol graphics“ a před rokem a půl jsme společně založili „Cateia Ltd.“

STGU: Jste fanouškem Star Treku, a pokud ano, jakým sériím dáváte přednost?

Krešimir: Star Trek mám rád, ale nepovažuji se za žádného skalního fanouška. Neoblékám se do startrekových uniforem, nechodím na srazy ani nic podobného. Ale ne že bych si myslel, že je na tom něco špatného. Mojí oblíbenou sérií je „Nová generace“ a mým oblíbeným filmem „První kontakt“. Na Star Treku mě nejvíc fascinují vesmírné bitvy, design hvězdných lodí a všechny ty skvělé „hračky“, jako je například transportér nebo vlečný paprsek.

STGU: Kdy jste začal s tvorbou her?

Krešimir: S tvorbou her jsem začal ve třinácti letech. Můj otec mi tehdy ukázal, jak používat Visual Basic, a od toho dne jsem věděl, co chci dělat, až vyrostu.

STGU: Jak jste přišel na nápad udělat startrekovou hru?

Krešimir: Před dvěma roky jsem chtěl načerpat nové zkušenosti s programováním síťového rozhraní, a tak jsem začal vyvíjet malou vesmírnou střílečku. Protože jsem fanouškem Star Treku, rozhodl jsem se, že bych čistě pro zábavu mohl udělat menší startrekovou hru. Poté co jsem připravil její první funkční verzi, ukázal jsem ji svým přátelům a těm se líbila. O týden později vyšla jako příloha u několika chorvatských časopisů. Následně jsem se rozhodl přidat několik dalších prvků, takže jedna věc vedla k druhé, až jsem udělal celou hru. Jakmile jsem první TNZ dokončil, strávil jsem celý další rok svého volného času navrhováním pokračování.

STGU: Vytvořil jste nebo jste se podílel na tvorbě nějakých dalších her?

Krešimir: Dosud jsme vytvořili tahovou strategii nazvanou „Crusaders PE“, která se prodávala v Chorvatsku, Slovinsku a Srbsku. Přeložili jsme a v Chorvatsku distribuovali malou arkádu jménem „Chicken Shoot“ a nedávno jsme dokončili hru, na kterou jsme zatím nejvíce hrdí, středověkou tahovou/real-time strategii „The Kings of the Dark Age“, kterou celosvětově vydá společnost „Zuxxez Entertainment“ v březnu letošního roku. Pro první vydání je připraveno 75.000 kopií. Kromě nich je tu první TNZ, její pokračování a malá hra „Crusaders Memory“, která procvičí vaši paměť. To byla první kompletní hra, kterou jsem kdy udělal.

STGU: Jaké jsou vaše hlavní cíle při vývoji The Neutral Zone 2?

Krešimir: Hlavním cílem TNZ2 je vytvořit startrekovou hru, která bude návyková a bude v ní možné dosáhnout velkých rozdílů mezi jednotlivými hráči.

V SFC nebo BC jste mohli pouze zaměřit loď nebo jeden z jejích subsystémů a stisknout levé tlačítko myši. Mám v úmyslu vytvořit TNZ2 tak, že hráči potrvá několik týdnů nebo i měsíců, než dosáhne dokonalosti. Abyste se stali dobrými hráči TNZ2, budete muset používat mozek i svoje reflexy.

Druhým cílem TNZ2 je „aktivní zapojení hráčů“, což znamená, že jsem sice vytvořil základní herní návrh, ale o jakémkoliv dalším detailu lze vzájemně diskutovat. Dělám tuhle hru pro lidi, kteří ji budou hrát, a tak je velmi důležité, aby odpovídala jejich představám.

STGU: Můžete nám říct něco málo o jednotlivých prvcích TNZ2 a jejím příběhu?

Krešimir: Podle mého názoru je nejlepším prvkem TNZ2 to, že v ní není naprosto nic automatizovaného. Všechno musíte dělat sami. Ve hře není žádné zaměřování – pokud chcete na něco vypálit, musíte ukázat myší směrem, kterým chcete střílet. A pokud nemáte dostatek zkušeností, tak se samozřejmě často netrefíte. Domnívám se, že kdybych vytvořil automatické zaměřování jako v SFC nebo BC, vysál bych ze hry veškerý život.

Druhým důležitým prvkem hry je zavedení „velitelské struktury“ v týmových hrách jako „Capture the Shuttle“, „Defend the Starbase“ atd. V týmových hrách bude mít každá strana svého admirála, který bude moci vytvářet letky a vydávat jim rozkazy. K dispozici bude několik druhů příkazů, například „Leť k, Zaútoč, Braň, Následuj, Hlídkuj“ a tak podobně.

Každá letka má svého velitele, který může rozhodnout o její formaci a vydávat rozkazy svým spolubojovníkům.

Jako pilot potom vidíte dva ukazatele – jeden míří ve směru, kterým musíte letět, abyste splnili svůj rozkaz, a druhý ukazuje ve směru, kterým musíte letět, abyste zůstali ve formaci.

Systém vydávání příkazů bude navržen tak, aby vydání příkazu trvalo co nejkratší dobu a celý tento prvek byl v boji skutečně k užitku. Počítám s tím, že nové týmy tuto možnost nebudou příliš využívat, zatímco týmy zkušených hráčů se na ni budou spoléhat ve velkém.

Také mám v úmyslu vyvinout kvalitní umělou inteligenci botů, protože čím více lodí je ve hře, tím je to zábavnější. Kromě standardní hry více hráčů přes místní síť chci rovněž vytvořit hru přes internet s možností pořádání turnajů, možná i přes Gamespy Arcade. Mým záměrem je vytvořit spolehlivý síťový kód, abyste při hře po 56k připojení mohli mít alespoň 10-20 hráčů/botů a samozřejmě mnohem víc přes DSL/kabel.

Tato hra je očividně orientována na hru více hráčů, ačkoliv je velmi pravděpodobné, že připravím editor misí/kampaní, aby si lidé mohli vytvářet vlastní mise. V takovém případě zorganizuji soutěž a balík misí, jenž bude prohlášen za nejlepší, se stane součástí hry a jméno jeho tvůrce se objeví v sekci Autorů.

STGU: Kdo další se na vývoji této hry podílí?

Krešimir: V této chvíli jsem jediným vývojářem, starám se o vše od programování a designu až po grafiku. Ale byl bych sketa, kdybych se nezmínil o značném úsilí všech lidí, kteří hru betatestují a tím zajišťují, že až vyjde, bude v ní co nejméně chyb.

STGU: Bude k dispozici nějaká beta nebo demoverze této hry, a pokud ano, kdy bude vydána?

Krešimir: Jsou dvě možnosti – TNZ2 bude buď komerční hra, nebo to bude freeware. Až bude hra hotová zhruba z 75 %, nabídneme ji několika vydavatelům, a pokud budou mít o její vydání zájem, bude TNZ2 komerční hra. Největším problémem pro potenciálního vydavatele je podle mého názoru získání startrekové licence.

Kdykoliv hru obohatím o nový prvek, nahraji její aktuální alfa/betaverzi na webovou stránku TNZ2, aby si ji lidé mohli zahrát a sdělit mi svůj názor.

Původní rozhovor převzat ze Star Trek Gaming Universe.

Martin Kovář,
Star Trek Games.CZ
Přidáno: 21.12.2007

Seznam všech článků týkajících se hry Star Trek: The Neutral Zone 2 najdete zde.