First Contact logo

Nejdříve vás opět upozorním, že toto je jedna z rozšiřující se rodiny Star Trek her, které nikdy nespatříme, takže ať se dočtete cokoliv, nic z toho nakonec nebude.


V roce 1996 přišel do kin osmý Star Trek film nesoucí název První kontakt. Ještě před tím však firma Microprose (A Final Unity, Generations, Birth of the Federation a Klingon Honor Guard) oznámila, že zakoupila práva na převedení filmu do počítačové podoby. A jak to vše dopadlo?

"Jsme nadšeni, že máme opět možnost vyrobit hru založenou na tak skvělých rekvizitách Paramountu. Podle úspěchu našich předchozích Star Trek her si jsme jisti, že fandové Star Treku přijmou tuto hru do svých sbírek počítačových her." (Derek Mc Leish, služebně starší vicepresident Spectrum Holobyte)

Úkol vyvinout 3D akční adventuru pro Microprose (potažmo Spectrum Holobyte - vlastníka Microprose) byl svěřen podle mě docela neznámému týmu Visionary Media. Později se k projektu připojila ještě společnost Rosetta Inc., která dostala za úkol optimalizovat herní engine. Jak ale čas pokročil a vydání hry se stále oddalovalo, stalo se, že jednoho dne v Microprose otočili stránku kalendáře a zjistili, že začíná rok 1998 a došlo jim, že vydat hru, jejíž konec je již dva roky znám, by byl docela průšvih, a tak bylo rozhodnuto, že zápletka dozná menší změny a příběh hry naváže na konec filmu a to asi nějak takhle:

Když Picard zničil tělo Borgské královny na konci filmu, podařilo se jí tajně nahrát svůj mozek do počítače Enterprise. O několik měsíců později kdy posádka lodi zkoumá zbývající Borgy, které drží za silovými poli, se královně podaří převzít kontrolu nad jedním z vědců a začne skrytě přebírat kontrolu nad Enterprise. První co udělá, je, že vypne silová pole...

Borgové na ošetřovněA v ten moment začíná hra, která se celá odehrává na vlajkové lodi Federace Enterprise-E kompletně vymodelované ve 3D za pomoci enginu Unrealu. Vaším úkolem je vypořádat se s borgskou invazí a ve strhujícím finále (opět) zničit Královnu Borgů. V průběhu hry budete muset měnit taktiku a vyvíjet nové zbraně a další technologie, abyste se vyrovnali borgské schopnosti přizpůsobovat se, k čemuž vám dopomáhej lodní počítač. Vámi vyvinuté zbraně pak můžete používat tváří v tvář Borgům. Ovšem není Borg jako Borg, ve First Contact se dělí na tři typy: inženýry, bojovníky a asimilátory. Každý z nich má jinou inteligenci - bojovníci se na vás budou vrhat, jakmile vás spatří a budou se snažit vás přečíslit. Asimilátoři se budou skrývat ve stínech, a pak vás pěkně zezadu zasimilují. Navíc se během hry budete muset dvakrát vypořádat s Královnou (podruhé samozřejmě při závěrečném souboji). Hra je rozdělena na deset levelů - šest z nich se odehrává na různých palubách lodi (můstek, ošetřovna a další), dva levely odehrajete v simulátoru (klingonské prostředí a prostředí Dixona Warda - Picardova oblíbeného soukromého detektiva), jeden level si zabojujete v Jefferiesově potrubí a jeden v talíři deflektoru. Měli bychom vidět můstek, přední dvanáctku (obměnu přední desítky - baru na Enterprise-D), simulátor, warp jádro, Jeffrisovo potrubí, ošetřovnu, konferenční místnost, transportní místnost a další. V každé úrovni máte přitom několik úkolů. Například ve druhém levelu máte čtyři úkoly - zajistit transportní místnost, dostat se k počítačovému jádru a obnovit energii v některých částech lodi, vyčistit úkryt Borgů a získat přístup k impulsnímu pohonu. Samozřejmostí je přítomnost všech hlavních postav posádky Enterprise-E, kteří jsou namluveni skutečnými herci. V každé epizodě budete ovládat jednoho člena posádky, kterému budou pomáhat další dva, kterým můžete přidělovat rozkazy (hlídat vám záda, setkat se s vámi na určitém místě, hlídat danou oblast nebo poskytnout pomoc v bitvě). V multiplayeru přes lokální síť a Internet si zahrajete jak kooperaci, kdy budete ničit Borgy, tak i deathmatch, ovšem kvůli omezení Paramountu nebudete moci zabíjet členy posádky Enterprise ani zničit loď samotnou.

Bohužel, v polovině května roku 1998 Microprose oznamuje, že ruší tuto hru, aby se mohla plně věnovat dvou zbývajícím Star Trek hrám - Birth of the Federation a Klingon Honor Guard.

Užitečné odkazy:
Visionary Media: www.visionarymedia.com
Microprose: www.microprose.com/index.html
Star Trek: First Contact homepage: není

Datum vydání: léto 1998

Martin Kovář,
Star Trek Games.CZ
Seznam všech článků týkajících se hry Star Trek: First Contact najdete zde.