Většina fandů Star Treku se shoduje na tom, že seriálová řada Deep Space Nine je tou nejslabší v dosavadních dějinách Star Treku. Stejně tak ale jedním dechem dodává, že poslední dvě série zachycující nelítostný boj Federace proti invazním jednotkám Dominionu patří naopak mezi to nejlepší, co ve Star Treku vidět mohli. Proto není divu, že se chlápci v Gizmo Games toužící udělat pořádnou taktickostrategickou vesmírnou řežbu rozhodli, vzít si právě tyto dvě série za vzor a umožnit hráčům prožít válku s Dominionem na vlastní kůži.

Na tolik důležité období v historii Spojené federace planet se stanete osobou, která bude mít na starosti zabránit vpádu Dominionu spolčeného s proradnými Cardassiany do Alfa kvadrantu, nebo naopak z pohledu agresorů udolat obranné jednotky Federace a Klingonů. Do cesty vašim fotonových torpédům a phaserovým paprskům se připletou i další nepřátelé jako Romulané a samozřejmě Makisté. Pokud ovšem čekáte strategii ve stylu Armady, ve které jste si museli podle klasického vzoru většiny strategií vybudovat základnu, nahromadit zásoby materiálu, vytvořit pokud možno co největší flotilu lodí a nepřítele vesele zmasakrovat, čekáte marně. Dominion Wars nechává veškeré základny a suroviny stranou a soustředí se pouze na čistou taktiku a strategii.

Protože ale musíte z něčeho svoji flotilu vytvořit, dostanete do začátku něco kreditů, za které nakoupíte lodě a najmete na jejich můstky kapitány. A podle toho, jak se vám povede, budete odměňováni dalšími kredity, za které si nakoupíte další lodě a pronajmete další kapitány. Pod vaše velení se tak dostanou cardassijské lodě třídy Norin, jem'hadarské útočné křižníky, klingonský Dravý pták, plavidla tříd K'Tinga i Vor'cha, federální Defiant, Steamrunner, Akira, Galaxy a mnohé další. Každá z lodí má rozdílné vlastnosti (zbraně, štíty, akceleraci, rychlost na plný impulz a sílu trupu), oznámkované od jedné do deseti. Na každou misi si tedy budete muset pečlivě vybrat ty lodě, které se pro ni hodí (v horším případě ty lodě, na které vám stačí kredity). Stejně jako není loď jako loď, není ani kapitán jako kapitán. Komandovat budete moci postavy jmen zcela neznámých, ale i staré známé Worfa, Gowrona, Siska, Jadzii Dax a Kiru Nerys. To že si od vás Sisko nenechá rozkazovat za stejný peníz jako čerstvě povýšený poručík, je snad jasné.

Pokud vám zbudou ještě nějaké kredity, můžete pro své lodě dokoupit biogenické zbraně, metafázové štíty, upgradovat na kvantová torpéda atd. Kromě toho všeho můžete v nákupní obrazovce rekrutovat další důstojníky, inženýry a techniky, které můžete dovybavit phaserovými puškami, bat'lethy a kdoví čím vším ještě. Proč? No třeba pro tohle: Se svými čtyřmi loděmi obklíčíte bezmocný cardassijský Galor, ze všeho nejdříve mu vyřadíte štíty, pak zmasakrujete většinu posádky, ale protože je loď stále ještě použitelná, přenesete na její palubu pár svých mužů, kteří zbývající obránce dorazí a Galor je váš! Není to paráda? Škoda jen, že boje na palubách cizích lodí si nemůžete vyzkoušet ve 3D ve stylu Elite Force. Panečku, to by bylo něco!

Jak jistě ti bystřejší z vás vypozorovali, můžete zaměřovat jednotlivé lodní systémy (štíty, zbraně, pohon, posádku...). Nejenom tímto způsobem ale můžete ovlivňovat své útočné šiky. Dominion Wars totiž kromě klasického klikni do prázdna - loď tam poletí, klikni na nepřítele - loď na něj zaútočí, nabízí tzv. "Command ring" a dokonce ve dvou variantách - "Friendly" a "Enemy". Pomocí "Friendly Command ringu" můžete svým lodím přikázat úhybné manévry, obranu jiného plavidla, lodě vybavené maskovacím zařízením se mohou maskovat. Můžete si vybrat mezi palbou na rozkaz nebo palbou podle libosti. Můžete dokonce přikázat "Alpha strike" - loď počká, až bude mít nabita všechna torpéda a phasery, a pak vše najednou vypálí. Nepřejte si vidět tu paseku! Tento prstenec skrývá ještě jednu vychytávku a to tlačítko "Power Down Ship". Loď prostě vypne všechny systémy a zmizí tak z nepřátelských senzorů. Jakmile kliknete na nepřítele, přepne se "Friendly Command Ring" na "Enemy Command Ring" a tady se skutečně vyřádíte. Nabízí se vám tu hned několik možností, jak zaútočit na svoji obět: proti nepříteli můžete letět čelem, letět před ním, pověsit se za něj, letět po jeho levoboku nebo pravoboku, užívat taktiku zasáhni a uleť, a pokud vás je víc, můžete kolem nepřítele kroužit a tím ho dokonale zmást. A ještě k tomu můžete stanovit, jestli vaši svěřenci budou střílet všemi zbraněmi, pouze zbraněmi na krátkou a střední vzdálenost nebo pouze zbraněmi dalekého dosahu. Prostě si můžete nastavit snad všechno možné.

Bojiště, na kterém nechybí asteroidová pole, planety, mlhoviny a samozřejmě červí díra do Gama kvadrantu, můžete sledovat ve dvou módech. Bitevním, kdy se kamera zavěsí výš, abyste měli dobrý přehled o situaci, a tzv. filmovém módu, kdy se kamera naopak přiblíží až k právě zvolené lodi a vy můžete zírat, jak perfektně je vytvořená. V bitevním módu si můžete vybrat z několika přednastavených pozic kamery, ale samozřejmě že si můžete obraz libovolně otáčet a přibližovat a oddalovat, což hlavně ve filmovém módu vypadá naprosto úžasně. A ovšemže můžete vzít kameru a jen tak nezávazně se prolétnout po celém bojišti. Ne ale abyste si mysleli, že si takhle prohlédnete nepřátele na druhé straně mlhoviny. Kdepak - všechno je jako ve skutečnosti. Dokud jsou nepřátelé dál a ještě dál, nevíte o nich vůbec nic. Postupem času se přiblíží na hranici senzorů dalekého dosahu a vy alespoň víte, kolik jich je. No a v okamžiku, kdy jsou na dosah senzorů krátkého dosahu už je střet nevyhnutelný...

A jak vlastně vypadá náplň jednotlivých misí? Velice rozmanitě. No, takhle vám to asi stačit nebude. Takže vězte, že si prožijete celý konflikt od začátku až do konce. Budete muset bránit stanici Deep Space Nine před útokem Jem'Hadarů a Cardassianů, dohlížet na její následnou evakuaci, budete bránit Zemi, abyste se pak k DS9 vrátili a přivlastnili si ji zpět. Za druhou stranu budete samozřejmě škodit, kde to jen půjde - zaútočíte na federální doky, budete blokovat červí díru, aby ani moucha neutekla, zničíte obranu Marsu, Země a pak...

Ve čtvrtek 17. května začíná největší show počítačových her E3 v Los Angeles, kde samozřejmě Dominion Wars nebudou chybět. Už teď si můžete prohlédnout video, kterým se bude tato velice slibně vypadající vesmírná strategie prezentovat (samozřejmě vedle plně hratelné verze). Všichni ostatní si budou moci Dominion Wars zahrát někdy začátkem června - to, jak moc se na ni těšíme my, snad ani nemusím zdůrazňovat.

Užitečné odkazy:
Simon & Schuster Interactive: www.simonsays.com
Star Trek: Deep Space Nine Dominion Wars homepage: www.simonsays.com/dominionwars_site

Martin Kovář,
Star Trek Games.CZ
Přidáno: 11.5.2001

Seznam všech článků týkajících se hry Star Trek: Deep Space Nine Dominion Wars najdete zde.