Nezávislých startrekových her jsme tu už měli spoustu, ale adventura – to je něco zbrusu nového a jak všichni dobře víme, 25th Anniversary, Judgement Rites nebo A Final Unity patří ke klenotům na poli her inspirovaných Star Trekem. A je to právě tato trojice her, k jejichž odkazu se Yosef Lindell – autor The Continuing Voyage – hrdě hlásí a jimž rozhodně ostudu nedělá.

The Continuing Voyage nás přenese na palubu hvězdné lodě Enterprise pod velením kapitána Kirka, která si právě odbývá nepříliš záživnou hlídkovou misi podél Romulanské neutrální zóny. Stereotyp běžného dne naruší admirál Dieley s rozkazem vydat se k planetě Tirion a zúčastnit se slavnostního ceremoniálu, během kterého bude Tirion přijat do Spojené federace planet. Možná si říkáte, že takovýto úkol je pro Enterprise a její neohroženou posádku příliš mrzký, ale jak správně tušíte, nic není tak snadné, a ještě že se k Tirionu vydala právě Enterprise, protože už zanedlouho bude narušena mezihvězdná rovnováha a osud celé galaxie bude v sázce.

The Continuing Voyage je klasická 2D point-and-click adventura, rozdělená do osmi samostatných kapitol, jimiž se jako had vine hlavní příběhová linie. Během svého putování se kromě Tirionu podíváte i do útrob asteroidu, na němž se nachází opuštěná důlní stanice, projdete se po palubě nové romulanské lodě, prozkoumáte cizí stanici řízenou androidy, navštívíte federální hvězdnou základnu i tajemnou planetu hluboko v romulanském prostoru. Po většinu času se budete pohybovat v několikačlenném týmu, jehož ústřední postavou je samozřejmě kapitán Kirk. Sympatické na The Continuing Voyage však je, že řešení nejrůznějších hádenek nebudete hledat pouze za pomoci Spocka nebo McCoye, ale ve vašem týmu se při různých příležitostech objeví i další známí – Chekov, Sulu, Scotty nebo Uhura – a občas vaši skupinu rozšíří člen ostrahy či technik, eventuelně i Andorian nebo Romulan. Velkou předností této hry je její poměrně kvalitní příběh (sice klišé o tom, jak se rutinní mise změní v boj o záchranu galaxie, ale ve Star Trek tak nějak budiž), ale především až filmový způsob, jakým je tento příběh podáván, a poté i jednotlivé dialogy, které ve hře nejsou jenom do počtu, ale leccos zajímavého se z nich dozvíte a ještě se přitom budete bavit. Je zřejmé, že autor si na začátku projektu sedl nad kus papíru a vše si pečlivě rozepsal, což v konečném součtu přineslo samá pozitiva.

Samotné adventuření je naprosto klasické – nejdříve řádně prozkoumáte obrazovku, poberete vše, co není pevně přišroubované, přivařené nebo přibité na místě, a to následně někde jinde použijete. Předmětů se ve hře nevyskytuje příliš a většiny z nich se zanedlouho zbavíte. Své okolí můžete zkoumat i vědeckým trikordérem, což se velmi často hodí, obzvláště je-li ve vašem týmu pan Spock, kterému je trikordér nejvíce k užitku. Když se dostanete do úzkých, je vhodné probrat vzniklou situaci se svým výsadkovým týmem, protože jeho jednotliví členové občas přijdou s nápadem, který není k zahození. Tu a tam narazíte na někoho, s kým si můžete pokecat a získat tak zajímavé informace. Občas si během rozhovoru můžete i vybrat svoji odpověď. Zajímavé je, že při několika příležitostech můžete zemřít – a jelikož hra neumožňuje v průběhu misí ukládat pozici, mohlo by se jednat o velkou nepříjemnost nebýt toho, že hra vám v takovémto případě nabídne možnost svoji chybu odčinit, vrátí se o kousek zpět na klíčové místo a na vás je, abyste se tentokrát rozhodli jinak.

Zatímco po stránce hratelnosti je vše v tom nejlepším pořádku, po stránce prezentační už to trochu skřípe – tak, jak je u startrekových freeware her často zvykem. A proto se připravte na to, že veškerá grafika je kompletně vykradená z mnoha jiných – ať už startrekových či nestartrekových – titulů a dalších zdrojů. Samotnému hraní to však nijak nevadí a časem se s tím smíříte. Nejinak je na tom i hudba a těch několik zvukových efektů. Nicméně, hudebních nápěvů je ve hře celá řada a velmi pěkně doplňující celkovou atmosféru, takže ačkoliv se jedná o loupež za bílého dne, tak nad ní pro tentokrát přimhouřím oko.

Závěr? Star Trek: The Continuing Voyage je skvělá startreková adventura, která skutečně navazuje na to nejlepší z předchozích adventur od Interplay. Je jedno, zda právě tomuto hernímu žánru holdujete či ne, u The Continuing Voyage se budete bavit – a třeba i za pomoci našeho kompletního návodu. Tahle hra sice není nijak ďábelsky těžká, ale na několika místech v ní uvíznout můžete.

Martin Kovář,
Star Trek Games.CZ
Přidáno: 24.9.2007

Seznam všech článků týkajících se hry Star Trek: The Continuing Voyage najdete zde.