Tipy a triky
Tahová složka titulu Star Trek: Conquest ani jeho akční vložky určitě nepatří mezi to nejobtížnější na poli startrekových videoher. Přesto jsme usoudili, že byste mohli ocenit několik užitečných tipů, které jsme načerpali během testování hry. Třeba vám usnadní cestu za dobytím galaxie.
Věnujte pozornost přinejmenším volbě svého prvního velitele flotily. Mezi defenzivně a ofenzivně založenými vůdci sice na první pohled nespatříte žádné výrazné rozdíly, v pozdějších fázích hry ale jejich bitevní orientace určuje bonusy vyplývající z povýšení těchto pro hru důležitých osob.
Vždy maximalizujte sílu vaší flotily. Vyplatí se hned v první chvíli sestavit letku jen z těch nejsilnějších a tedy i nejtrvanlivějších korábů. Lodě menších tříd zpravidla nemají v lítých bitvách až čtrnácti plavidel dlouhou životnost. Flotilu také nechte doplnit či opravit v každém sektoru, ve kterém máte zřízenou základnu k tomuto kroku nezbytnou.
V relativně bezpečných systémech, které se nacházejí například ve slepých „uličkách“ mapy galaxie neplýtvejte zdroji na nákladnou obranu a hvězdné základny. V každém případě naopak ihned, jak je to možné, v dobytém sektoru zřiďte těžební stanici. Kreditů není téměř až do samotného konce hry nikdy dost.
Bádejte obezřetně. Zřizovat vědecké stanice, které v systému zaberou místo té těžební, není zpočátku příliš efektivní. I když vědci přináší možnost zlepšit statistiky útočných systémů vašich lodí, zefektivnit těžbu nebo třeba možnost postavit takzvanou superzbraň, bonusy z vědeckých stanic vyplývající nepřeváží finanční krizi, do níž své impérium rychle uvrhnete.
Dejte pozor na skutečnost, že jakmile ztratíte svou flotilu, musíte znovu naverbovat i jejího velitele. A to nejenže není zadarmo, ale navíc tento krok můžete učinit pouze ve svém domovském systému. Z toho vyplývá i smutný fakt, že jakmile ztratíte výchozí sektor, i kdybyste jinak vládli téměř celému zbytku galaxie, hra pro vás končí.
Snažte se mít doslova ve hře stále maximální počet flotil, tedy tři. I kdyby jedna měla stát nevyužitá jen v záloze, stále je lepší nepřesouvat v nouzi potřebné lodě přes celou mapu, což může znamenat několik kritických tahů, během kterých se z vašeho impéria stane území nepřítele.
Když už dojde na samotný boj, chce to mít na paměti několik jednoduchých pravidel. S maximálně silnou flotilou lze bez přímé účasti v boji zajmout zpravidla i bez výraznějších ztrát jakýkoli neutrální systém. Pakliže se ovšem snažíte dobýt sektor jiné rasy, určitě počítejte s odporem v podobě základny a stacionárních střílen. Pak je třeba přidat ruku k dílu sám, což je zdaleka nejjistější způsob, jak zvítězit v bitvě.
Ve chvíli, když už vás nudí účastnit se každé akční přestřelky, která po pravdě řečeno notně zdržuje jinak svižnou hru, nepropadejte touze řešit bitvy instantně. Pokud byste totiž měli prohrát, přijdete o vše, tedy i vašeho velitele flotily. Lepší je sledovat simulaci bitvy v taktickém náhledu. Pokud cítíte, že je bitva ztracena, je lépe vzít nohy na ramena a pro další boj a kolo doplnit síly v nejbližším vhodném systému.
Pokud se rozhodnete řešit boje na vlastní pěst, mějte na paměti, že standardní formace ve stylu „fire at will“ příliš efektivní není. V drtivé většině situací si v bitvě budete nejlépe počínat při takzvaném ofenzivním módu, kdy sice vaši spolubojovníci jen tupě kopírují trasu a akce vámi ovládané lodě, ale zato si můžete užít až sedminásobnou palebnou sílu celé letky.