Skončil Activision se Star Trekem?

Jedna z nejúspěšnějších vědeckofantastických frančíz druhé poloviny 20. století – Star Trek – zažívá zlé časy a hvězda fenomenálního vesmíru Gena Roddenberyho začíná pomalu hasnout. Poslední film, který se do kin dostal těsně před Vánocemi loňského roku (Star Trek: Nemesis) skončil fiaskem. Nešetrné zásahy vystříhaly z filmu prvky, které od něj očekávali skalní fanoušci, a navíc ani nedokázaly do kin přitáhnout ostatní diváckou veřejnost. Na poli televizních seriálů se tento trend projevuje snad ještě silněji. Nejnovější řada s názvem Enterprise (už ani ne Star Trek: Enterprise) ztrácí kvapem na sledovanosti a zdá se, že ani razantní kroky směřující seriál k akčnějšímu pojetí tuto sérii nezachrání. Jedinou oblastí, které se v posledních letech začalo dařit, byl interaktivní svět Star Treku pod taktovkou vydavatelské společnosti Activision. Ale už i v této oblasti se začala stahovat černá mračna.

Třicátého června tohoto roku podala totiž společnost Activision u Nejvyššího soudu státu Kalifornie žalobu na společnost Viacom, vlastníka práv souvisejících se Star Trekem. Důvodem jejího podání je podle Activisionu to, že Viacom porušil svůj základní slib pokračovat v šíření jména Star Treku tak, jak tomu bylo v době podepsání exkluzivního desetiletého kontraktu na vydávání počítačových her s tématikou Star Treku v roce 1998. Doslova se v textu žaloby uvádí, že „Activision nemůže úspěšně vyvíjet a prodávat startrekové počítačové hry bez propagace a podpory startrekových produktů Viacomem. Neustálé spojení filmové a televizní produkce s příslušným marketingem je naprosto rozhodující pro úspěch počítačových her založených na souvisejícím objektu, v tomto případě Star Treku“.

Activision si rovněž stěžuje, že ho Viacom zklamal při pokusu koordinovat vývoj a marketing počítačových her s vývojem a marketingem nových filmů a televizních seriálů. V žalobě se dále praví, že „Kvůli neschopnosti a odmítnutí nadále propagovat a podporovat licenci Star Treku, jak bylo slíbeno, snížil Viacom výrazně hodnotu startrekových licenčních práv, včetně práv, které obdržel Activision… a tím způsobil Activisionu značné škody.“ Následkem všeho výše uvedeného ukončil Activision zmiňovanou exkluzivní smlouvu a svojí žalobou zamýšlí získat náhradu v blíže nespecifikované výši za škody, které utrpěl a ještě utrpí v souvislosti s chováním Viacomu. Přitom Activision jako čtvrtým největším výrobce herního softwaru vykázal za poslední fiskální rok (končící 31. března) čistý příjem 864 milionů dolarů, při desetiprocentním nárůstu oproti předchozímu roku.

Activision        Viacom

Následkem zveřejnění tohoto sporu poklesly akcie Viacomu na newyorské burze o 23 centů a zakončily na 43,77 dolaru, zatímco Activision získal na trhu Nasdaq jeden cent k dobru a jeho akcie skončily na 12,88 dolaru. V záhy zveřejněném tvrzení uvádí Viacom, že „obvinění Activisionu jsou neopodstatněná, a že se Activision spíše snaží využít soudu k vylepšení své pozice ve smlouvě uzavřené v roce 1998 a zajistit si tak cenná licenční práva na startrekové počítačové hry.“ Podle mluvčí vydavatelské společnosti Maryanne Lataif vyjádřil Activision svoji nespokojenost se současným stavem již před nějakou dobou, kdy měl ještě zájem vztah se společností Viacom udržet. Ve smlouvě z roku 1998 Activision souhlasil, že zaplatí 20 milionů dolarů za poskytnuté licence a další miliony dolarů ze zisků z prodeje počítačových her s označením „Star Trek“. Součástí žaloby je žádost Activisionu o poskytnutí nepřímých záruk na to, že Viacom v období, než se tento spor vyřeší, neprodá licenční práva na počítačové hry někomu jinému.

Co se za celou touto záležitostí skrývá a jaké jsou skutečné záměry Activisionu je momentálně zřejmě nemožné odhadnout. Faktem je, že ve zmíněné smlouvě nebylo výslovně uvedeno, kolik filmů nebo seriálových řad by měl Viacom ve vymezeném desetiletém období vytvořit a od Activisionu by bylo bláhové domnívat se, že po více než třech desítkách let existence Star Treku bude Viacom nadále schopen točit každý druhý rok nový film a neustále produkovat minimálně jeden televizní seriál.

Kdo na tom všem ale momentálně bude tratit nejvíc? Pravděpodobně to budou hráči počítačových her, kteří čekají na další interaktivní startrekovou zábavu, jenž od doby převzetí otěží firmou Activision vykazovala trvalý kvalitativní růst. Od roku 1998 stačil Activision vyrobit řadu počítačových her, převážně pak pro platformu PC. Nejnovější (a podle mínění mnohých zřejmě dosud nejlepší) hra s názvem Star Trek: Elite Force 2 dorazila do obchodů necelý týden před podáním žaloby. I za prozatím krátkou dobu své existence stačila obsadit první příčky hned v několika žebříčcích prodejnosti po celém světě, což je vzhledem ke startrekovému námětu a silné konkurenci v herním průmyslu, navíc po přihlédnutí k předchozí prodejnosti startrekových her, nutno považovat za výjimečný úspěch.

Závěrečné slovo obstará tisková mluvčí společnosti Activision Maryanne Lataif, která mi k celé záležitosti poskytla následující sdělení: „Activision si velmi váží a respektuje loajalitu svých startrekových fanoušků. Naše společnost doufá, že bude schopna nadále podporovat herní komunitu a momentálně prodávané hry. Následkem ukončení naší startrekové smlouvy s Viacomem ale v současné době nemáme žádné plány vydávat nové počítačové hry založené na vesmíru Star Treku“.

Martin Kovář,
Star Trek Games.CZ

Přidáno: 9.7.2003