Voyager Elite Force in real 3D! Opravdu?


K napsání článku o 3D brýlích E-D Glasses mě vyprovokovala tato recenze z EFfiles.com. Jsou tomu asi 2 měsíce, co jsem si zmíněné brýle vyzkoušel. Jestli si takové brýle pořídit nebo ne, můžete posoudit z mých zkušeností.

Krabice E-D GlassesJako správný hráč startrekových her jsem si chtěl užít jejich plného potenciálu a vidět létat vesmírné lodě nad mojí klávesnicí i hluboko za dvojrozměrným sklem monitoru.

Balíček, který mi přišel na dobírku, jsem si vyzvedl na poště po zaplacení částky 3100 Kč. Po rozbalení na mě vykoukla přesně stejná krabice, jako na obrázcích z internetu. Uvnitř byl kabel s "vysílačem 3D signálu", samotné brýle (v bezdrátové verzi), a pak celkem nepotřebné instalační CD a jakási redukce pro starší typy grafických karet, kterou jsem vůbec nerozbalil.

Brýle "eDimensional Wired E-D Glasses" vypadaly, jako by byly postaveny z kostiček Lega. Svým designem tedy rozhodně neuchvátí. Když si je poprvé nasadíte, okamžitě zaregistrujete zmenšení zorného pole, otvory pro oči vystačí tak tak pro pozorování 19ti palcového monitoru. Mimo to brýle fungují také jako jakási "kouřová skla", polarizační destičky totiž samy o sobě propouštějí méně světla, než běžné sklo.

Už jsem se nemohl dočkat na hraní ve "skutečném 3D" a tak jsem měl předem nainstalovaný obslužný driver pro grafickou kartu. Ale o technických záležitostech tady psát nebudu, můžete se o nich dočíst jinde, odkazy na příslušné stránky najdete na konci tohoto článku.

Pustil jsem si tedy hru "Voyager Elite Force", o které jsem již věděl, že 3D technologii podporuje. Nasadil brýle, zmáčkl příslušnou "hot key" a pozoroval, co se bude dít. Monitor začal okamžitě střídat obrázky pro levé a pravé oko a obraz se tak pro běžného pozorovatele stal více než jen rozmazaným. Po nasazení brýlí se ale vůbec nic nedělo, tedy aspoň, dokud jsem nezmáčkl tlačítko, které bylo dokonale maskované v obroučce mezi otvory pro oči.

A jak to tedy vypadá?... Na tomto místě začnou všechny recenze básnit o neuvěřitelném 3D rozměru, který byl díky tomuto skvělému vynálezu doslova osvobozen z obrazovky počítače. Mají pravdu. Ale to první, co vás bouchne do očí, je úplně něco jiného! Zmáčknutím tlačítka aktivujete polarizační destičky a světe div se, výsledkem je ještě větší ztmavnutí okolí, takže pokud chcete na monitoru vůbec něco vidět, musíte si jej nastavit na nejvyšší hodnoty jasu a to samé udělat v nastavení hry.

Ale budiž. Po počátečním zklamání jsem se pustil do samotného hraní. Zažil jsem nezapomenutelný zažítek. Děj v "Elite Force" začíná uvnitř borgské krychle. Byla to nádhera. Asi nejkrásnější bylo pozorovat červené lasery, které má každý Borg místo (a nebo vedle) oka. V "novém" 3D prostředí jsem se rychle zabydlel a zvykl na ovládání hry. A ani příliš nevadilo, že jsem toho kvůli "efektu kouřového skla" moc neviděl.

PříslušenstvíTím ale moje nadšení skončilo. Stejně rychle jak jsem se zabydlel uvnitř trojrozměrného prostoru, jsem jej zase opustil. Díky nezvyklé projekci, díky tmě a určitě i díky obnovovací frekvenci monitoru, který byl nastaven na maximálních 140Hz (což odpovídá 70Hz do každého oka) se dostavila nejen bolest očí, ale nakonec i hlavy. Ano, výrobce na nutnost akomodace upozorňuje, ale i tak mi to na spokojenosti nepřidalo.

Vyzkoušel jsem tedy i jiné hry. První na řadě byla "Elite Force II", kde jsem ale bohužel nepochodil. V té době byl "EF2" horkou novinkou a 3D zobrazovaní u některých objektů nefungovalo. Jedno oko vidělo předmět, druhé oko nevidělo NIC, a objekt se tak stal poloprůhledným. Dnes už možná existuje nějaký patch, který by tuto chybu napravil.

Další na řadě byl "Star Wars - Racer" a musím říct, že u něj jsem byl nejspokojenější. Pouštní a slunečné prostředí první mise aspoň trochu odbouralo nežádoucí tmavící efekt brýlí a závodění v pozemním vznášedle bylo dokonale přehledné. Ale co čert nechtěl. Neubránil jsem se pocitu, že brýle nefungují zcela dokonale. 3D obraz se mi začal jevit jako rozmazaný. Pocit se záhy změnil v jistotu a já si uvědomil, že vidím zbytkový obraz, který patřil pouze sousednímu oku a naopak. Ať už to bylo dáno špatnou synchronizací obnovovací frekvence brýlí a monitoru, nedokonalou ne-průhledností polarizačních skel v akci, logickou neschopností očí zaměřit přímo na 3D objekt (tj. mimo zobrazovací rovinu monitoru) a nebo zbytkovým obrazem na monitoru, viděl jsem kromě hlavního 3D obrazu i další dva "2D duchy", jednoho vpravo a druhého, kde jinde, než vlevo...

V tuto chvíli jsem již vážně uvažoval o tom jak se brýlí zbavit. Sílilo ve mě zklamání podporované i kamarády, kterým jsem brýle předvedl, a nakonec jsem se rozhodl brýle vrátit. Napsal jsem tedy prosbu firmě, od které jsem zboží objednal, a domluvil se na podmínkách vrácení. Velice mě překvapilo jejich vstřícné jednání a tímto bych rád firmu High In The Sky pochválil za příkladný přístup k zákazníkovi. V té době jsem totiž ještě nevěděl, že podle u nás platného zákona, mají všechny firmy distribující své zboží na dálku povinnost odebrat již prodané zboží zpět, pokud o to zákazník projeví zájem do čtrnácti dní. Na tuto skutečnost musí navíc každý prodejce upozornit ještě před prodejem samotného zboží a pokud tak neučiní, prodlužuje se zákonná lhůta na vrácení na dva měsíce od data prodeje.

Pak jsem si ještě na rozloučenou pustil hru "Bridge Commander". Zobrazení bylo velice zajímavé a obzvlášť, když se vám nad kobercem (při nejsilnějšim nastavení 3D efektu byly objekty opravdu daleko od monitoru) prohání loď třídy Galaxy, připadáte si jako v 24. století.

Ale bohužel, opět k dokonalosti chyběla jedna věc. Když se "kamera" přiblíží moc blízko k lodi, nezabírá ji monitor celou a v případě, že se její obraz nachází zrovna v předmonitorovém prostoru, uvidíte pouze 3D výřez z lodi a ne loď celou. Bohužel.

A přidám-li k této zkušenosti ještě nutnost nastavovat co možná nejnižší rozlišení monitoru, aby grafická karta stíhala vysoké obnovovací frekvence, pak bylo mé rozhodnutí vrátit 3D brýle od firmy eDimensional logické. A to nemluvím o tom, že i při nejnižším rozlišení 800x600 obraz častokrát velmi silně "cukal" a to nejenom ve hře "Bridge Commander", ale parkrát i u hry "Elite Force".

V rámci QuickBattle módu jsem si ještě neodpustil "útok spojenecké flotily Federace, Klingonů a Romulanů na Terok Nor" (opravdu úchvatný zážitek) a pak už jsem vše schoval do krabice, zabalil a poslal zpět.

Závěrem bych rád řekl, že mě 3D brýle zklamaly a to hlavně kvůli jakési neohrabanosti a nepropracovanosti, 3D efekt byl sice reálný a nezamlčitelný, ale zmíněné okolnosti mě od nich odradily. Zážitek je přiměřený ceně, v případě bezdrátové verze 3100 Kč, v případě "drátované" okolo 2000Kč. Já jsem ale čekal něco víc a na to si budu muset ještě počkat, až technologie postoupí o kousek dál.

Testováno na:
CPU Celeron 1,7GHz
256MB DDR
GK nVidia GF2Ti 64MB
monitor 19"
5 párů lidských očí

S.S.Enterprise,
Základna Antares

Přidáno: 21.11.2003

Původní článek na Základně AntaresSouvisející odkazy:
Stránky výrobce E-D Glasses
Stránky prodejce E-D Glasses v ČR a SR
Recenze E-D Glasses na effiles.com
Recenze E-D Glasses na Tiscali Games
Recenze E-D Glasses na cdr.cz


Seznam všech článků týkajících se hry Star Trek: Voyager Elite Force najdete zde.